Art+Antiques Silný střed

1. Art Consulting 17. 5. 2009

Květnová aukce galerie 1. Art Consulting, která se konala v neděli 17. května na Žofíně vynesla necelých 21 milionů korun. Za více než milion se prodalo 8 obrazů, stotisícovou hranici překonalo 23 položek.

Max ŠvabinskýMax Švabinský: Žlutý slunečník (léto) / 1909/ olej na plátně / 52 x 73 cm / cena: 2 478 000 Kč

Prodejní úspěšnost byla 73 procent. Ještě pozitivnější zprávou jsou poměrně výrazné nárůsty oproti vyvolávacím cenám,zejména u děl ve středním či vyšším středním cenovém segmentu.

Nejdražším dílem aukce se stal obraz Žlutý slunečník (Léto) od Maxe Švabinského. Toto středně velké plátno z roku 1909 se prodalo za 2,5 milionu korun, tři příhozy nad vyvolávací cenu. Švabinského malby z tohoto období se na trhu prakticky neobjevují a atraktivitu obrazu navíc umocňoval fakt, že šlo o dílo z Waldesovy sbírky. Ještě výraznější nárůst zaznamenal obraz Cesta na vsi od Antonína Chittussiho. Cena této půvabné krajiny z roku 1885 se vyšplhala z 885 tisíc na 1,65 milionu korun.

Kategorii klasické moderny vévodila dvojice obrazů Františka Kupky. Raný dvojobraz ze sbírky Jindřicha Waldese, karton malovaný z obou stran, se prodal za 1,7 milionu korun, kvaš Abstraktní malba z roku 1930 pak přišel nového majitele na 2,1 milionu korun. Šlo o studii ke Kupkově stejnojmenné „minimalistické“ malbě ve sbírkách Národní galerie, která je jedním z jeho nejradikálnějších děl. K pravosti studie se vyslovil přední znalec Kupkova díla Pierre Brullé a kvaš byl dražen spolu s malířovým katalogem z roku 1964, ve kterém je tato práce celostránkově reprodukována. Prodejní ceny byly v obou případech totožné s cenami vyvolávacími.

Za více než milion korun se dále prodaly krajina od Andrého Deraina (1,95 milionu korun), obraz Pobřeží od Jiřího Johna (1,41 milionu korun), Pouštění draka, dílo Kamila Lhotáka z roku 1955 (1,12 milionu korun) a Letní krajina od Martina Benky (1 milion korun). S výjimkou posledně jmenovaného obrazu, jehož dražba začínala na částce 590 tisíc korun, šlo o vyvolávací ceny. Benkova krajina z roku 1911 nebyla jediným dílem slovenského umění, o které dražitelé poměrně urputně bojovali. Cena obrazu Dedina u Bratislavy od Gustava Mallého vzrostla ze 165 na 366 tisíc korun, drobný olej Ráno od Júlia Jakobyho se dostal ze 100 na 224 tisíc korun.

Z klasické moderny je třeba jmenovat ještě aspoň dvojportrét Voskovce a Wericha od Otakara Švece a kvaš Bílí černoši IV od Františka Tichého. Bronzový odlitek Švecovy slavné sochy, známé například z titulků filmů V+W, se prodal za 106 tisíc korun, trojnásobek vyvolávací ceny. Za Tichého rozměrný kvaš nabídl vítěz aukce téměř půl milionu korun. Dražba přitom začínala na částce 141 tisíc korun. Z prací na papíře dosáhly vysokých cen ještě kresba tuší a bělobou Kankán od Zdeňka Sklenáře (212 tisíc korun) a dva kvaše Luďka Marolda (à 71 tisíc korun). Drobný kvaš Vojtěcha Hynaise Poezie, nabízený v opakované dražbě, se prodal za 65 tisíc korun. Letos v lednu se přitom jeho cena, nakonec však nezaplacená, vyšplhala až na 118 tisíc korun.

V kategorii poválečného umění se největším překvapením stala dražba obrazu Chodech IV. (Žlutá nevěsta) do Čestmíra Kafky. Z vyvolávací ceny 142 tisíc se dostal až na 590 tisíc korun. Výrazné cenové nárůsty dále zaznamenala díla Jitky a Květy Válových (366 a 484 tisíc korun), Jana Kotíka (200 tisíc korun), Richarda Fremunda (189 tisíc korun) a Miloše Urbáska (177 tisíc korun). Mezi neprodanými položkami tentokrát zůstala jen méně významná díla. Nejdražší mezi nimi byl obraz Williho Nowaka Zasněné s vyvolávací cenou 413 tisíc korun.