Šíma, Tikal, Liesler a moderna

Orlys Art Auctions 18. listopadu 2012

Na přelomu října a listopadu tomu byl rok, kdy se u nás na trhu objevila nová aukční síň Orlys Art Auctions volně navazující na činnost známé pražské galerie Maldoror. V polovině listopadu proběhne její v pořadí už čtvrtá aukce. Nabídne obraz Salome Josefa Lieslera z majetku herce Ladislava Peška, dvojice Šímových pláten z 50. let, jedno z nejznámějších pláten Václava Tikala i geometickou abstrakci.

Josef Liesler: Salome /

Josef Liesler: Salome / 40. léta / olej na plátně / 50 x 60 cm

V katalogu lze najít například kvalitní olej Salomé Josefa Lieslera z počátku 40. let, vystavený roku 1944 v Mánesu. Dílo, které patřilo herci Ladislavu Peškovi, začíná dražbu na 336 tisících korunách. Ze stejného období je v aukci také Setkání za soumraku Endre Nemese, několikrát vystavovaná olejová tempera na kartonu, datovaná rokem 1946 a reprodukovaná v monografii Jiřího Mašína s vyvolávací cenou 504 tisíc korun, nebo olej v této kvalitě nedostatkového Josefa Istlera s názvem Strach (720 tisíc korun). (K nedávné Nemesove Stockholmské aukci více zde.)

Olej Kancelář Jana Kotíka z roku 1950 začíná na 384 tisících korunách. Z období 50. let je pak v nabídce dvojice maleb Josefa Šímy, signovaná Krajina z roku 1952 (1,8 milionu korun) a křehké Kapky světla s proveniencí sbírky Henri Y. Faux Paris a vystavené v pařížském Musée des beaux arts v roce 1963 (1,32 milionu korun).

Václav Tikal: Stopa věků

Václav Tikal: Stopa věku / 1946 / olej na plátně / 100 x 110 cm

Titulní dílo katalogu, plátno Stopa věku Václava Tikala z roku 1946, prošlo několika autorskými výstavami a přehlídkou Český surrealismus v Městské knihovně v roce 1996. Publikováno je také ve stejnojmenném katalogu a v nejnovější monografii od Jiřího Vykoukala. Přesto nasazená cena 2,64 milionu korun působí z hlediska minulých Tikalových prodejů a současného vývoje trhu poněkud odvážně.

Připomeňme, že dosavadní Tikalův rekord je na částce 1,56 milionu korun, které dosáhl hned dvakrát. A sice s díly Kategorie I a Atomové letiště, obojí z téhož roku 1946, kdy vznikl i nabízený obraz. Jeden ze zajímavých Tikalových obrazů se objevil už v letošní jarní aukci Orlys Art Auctions. Působivý, taktéž vystavovaný pozdně surrealistický olej V jedné rovině vzbudil velký zájem a prodal se s nárůstem za 1,44 milionu korun. Od Tikala je v katalogu k dispozici ještě zajímavá tempera Z cyklu Pohyblivé iluze datovaná rokem 1963 (132 tisíc korun).

Josef Šíma: Kapky světla

Josef Šíma: Kapky světla / 1958 / olej na plátně / 35 x 24 cm

Z předválečného umění nelze nezmínit zajímavé dosud nepublikované plátno Karla Černého V kavárně datované rokem 1935 (660 tisíc korun). K mání bude také jedna z akvarelových ilustrací k Errinyím Františka Kupky (432 tisíc korun), o nichž jsme psali více zde, zajímavá Krajina u moře Vincence Beneše z roku 1919 (144 tisíc korun) nebo atraktivní Koupání Otakara Marvánka ze šťastných 20. let (58 tisíc korun). Nejdražší položkou katalogu s vyvolávací cenou 3,6 milionu korun je pak Večerní motiv s kočárem od Jakuba Schikanedera datované někdy před rok 1920.

Mario Kotrba: Kroužkování

Mario Kotrba: Kroužkování / 2008 / bronz / výška 22 cm

Několik zajímavých položek lze nalézt i rámci nabídky poválečného a současného umění. Skvělé je rané plátno Hlava Eduarda Ovčáčka z počátku 60. let za 120 tisíc korun, nebo koláž s portrétem Vladimíra Majakovského od Adolfa Hoffmeistera za 18 tisíc korun. Za 90 tisíc korun je k mání papírový reliéf Jiřího Hilmara z roku 1970. Za 36 tisíc korun pak jedna z rozměrných koláží a froasáží Ladislava Nováka vystavená před deseti lety Národní galerií v Praze. Z novějšího umění zmiňme bronz Kroužkování Maria Kotrby (54 tisíc korun) nebo tuš Duše Hoelderlinova od Ludvíka Kundery (3,6 tisíc korun). Stále častěji se na našich aukcích objevuje původem český konstruktivista působící v Bratislavě Miloš Urbásek, jeho Kompozice IV. bude nabízena za 216 tisíc korun.

Adolf Chwala

Adolf Chwala: Krajina / 2. pol. 19. stol / olej na dřevěné desce / 37 x 58 cm

Nejstarší položkou v aukci je pak olej na dřevěné desce od Adolfa Chwaly nabízený za přiměřených 288 tisíc korun. Dosavadní tuzemský rekord autora, který je v posledních dvou letech na našich aukcích dost populární, drží rozměrný olej Skály nad řekou s dosaženou částkou 840 tisíc korun.

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016