Slavíček, Sutnar nebo Bugatti

Dorotheum 25. 11. 2017

Slavíčkovy Macešky na sobotní aukci Dorothea vystoupaly z necelých 3,4 na 4,2 milionu korun. Dohromady sběratelé na aukci utratili téměř 21 milionů korun.

Antonín Slavíček: Macešky, okolo 1895,
olej na plátně, 54 x 73,5 cm,

cena: 4 200 000 Kč, Dorotheum Praha 25. 11. 2017

Raný obraz Antonína Slavíčka, který jsem podrobně představovali zde, se stal nejdražší položkou aukce umění a starožitností, na které bylo nabízeno více než 700 děl, od obrazů a soch až po šperky, porcelán a nábytek (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Výrazný nárůst zaznamenala i Muchova studie k obrazu Přemysla Otakara II. z cyklu Slovanské epopeje (více zde). Rozměrný kvaš vystoupal z 456 na 840 tisíc korun. Ještě dramatičtěji se přihazovalo na obě nabízené Sutnarovy Venuše, které ze shodné vyvolávací ceny 360 tisíc vystoupaly na 1,32 a 1,44 milionu korun.

Vlastislav Hofman: Kubistická váza, Graniton
Vlastislav Hofman: Kubistická váza, Graniton, kolem 1915,
měkká kamenina, výška 24 cm,
cena: 132 000 Kč, Dorotheum Praha 25. 11. 2017

V kategorii starožitností uspěl bohatě zdobený kabinet od italského secesního návrháře Carla Bugattiho, který vystoupal ze 168 na 480 tisíc, a luxusní slonovinová šperkovnice, indická práce z počátku minulého století, jejíž cenu několik zájemců vyhnalo z 48 na 240 tisíc korun.

Novým autorským maximem je cena 132 tisíc korun za kubistickou kameninovou vázu navrženou Vlastislavem Hofmanem pro Artěl, která startovala na přibližně čtvrtinové částce. Menší, obdobně tvarovaná plechová váza vystoupala z 18 na 66 tisíc korun. Za 96 tisíc korun se prodala ještě jedna z kubistických dóz Pavla Janáka a za poloviční částku odešla jeho kulovitá váza se zlatým dekorem.

Jiří Balcar: "X", 1968
Jiří Balcar: "X", 1968,
lept a suchý jehla na papíře, 50 x 32 cm,
cena: 60 000 Kč, Dorotheum Praha 25. 11. 2017

V kategorii prací na papíře, vedle již zmiňované Muchovy studie, nejvíce zaujala barevná grafika Projekt Babylonské věže od Adolfa Borna, která vystoupala z 90 na 240 tisíc korun. Dílčím autorským rekordem je pak cena 60 tisíc korun za suchou jehlu a lept "X", patrně nejznámější grafický list Jiřího Balcara.