Prosinec 2018 1136

Špillar z Prahy i z Paříže

Galerie Art Praha 26. 5. 2019

Jakkoliv Karel Špillar nepatří mezi nejznámější osobnosti českého umění přelomu 19. a 20. století, jeho obrazy v aukcích již dvakrát pokořily hranici jednoho milionu korun. Dvě jeho výrazná díla bude koncem měsíce dražit Galerie Art Praha.

Karel Špillar: Dary země, 1936
Karel Špillar: Dary země, 1936, olej na plátně, 232 x 330 cm,
vyvolávací cena: 1 900 000 Kč (+ 22% provize), Galerie Art Praha 26. 5. 2019

Špillarův cenový rekord čtvrtým rokem drží rozměrné plátno Koupání, které v květnu 2015 na aukci Galerie Art Praha vystoupalo z necelých 950 tisíc až na nečekaných 1,92 milionu korun. Předloni se pak symbolistní dívčí portrét Jaro na aukci Arthouse Hejtmánek dostal ze 744 tisíc na 1,12 milionu korun.

Galerie Art Praha bude na své aukci 26. května nabízet více než tři metry široký Špillarův obraz Dary země z roku 1936. Vyvolávací cena je stanovena na rekordních 1,9 milionu korun (+ 22% provize). Jedná se nejen o vůbec největší Špillarovo plátno nabízené dosud v aukci, ale také o poslední z malířových monumentálních realizací. Obraz byl původně určen pro budovu České pojišťovny v Praze.

Karel Špillar: Koupání, 1906

Karel Špillar: Koupání, 1906, olej na plátně, 148 × 128 cm,
vyv. cena: 600 000 Kč (+ 22% provize), Galerie Art Praha 26. 5. 2019

Druhým Špillarovým obrazem v nabídce Galerie Art Praha je akt Koupání z roku 1906. Obraz vznikl během malířova pobytu ve Francii a svou plošnou stylizací prozrazuje vliv díla Pierra Puvis de Chavannes, který byl jedním z nejvlivnějších francouzských malířů přelomu století. Dvojici žen na skalnatém mořském břehu Špillar namaloval zezadu na pozadí modrozeleného moře. Dražba obrazu bude začínat na 600 tisících korun (+ 22% provize).

"Sledovaný obraz Koupáníje výbornou ukázkou této proměny Špillarova malířského projevu a osvědčuje jeho smysl pro velkou dekorativní formu založenou i na živém barevném cítění. Práce tohoto druhu vynesly Špillarovi objednávku výmalby Smetanovy síně Obecního domu v Praze, uskutečněnou po jeho návratu do vlasti, kde mohl plně uplatnit i poetickou hodnotu svého zralého stylu," píše o obraze ve svém posudku velký znalec české secese profesor Petr Wittlich.

Karel Špillar: Koupání,

Karel Špillar: Koupání, olej na plátně, 120 × 178,5 cm,
cena:  1 920 000 Kč, Galerie Art Praha 30. 5. 2015

Karel Špillar se narodil v roce 1871 v Plzni a vystudoval dekorativní malbu v ateliéru Františka Ženíška na pražské uměleckoprůmyslové škole, kde později, od roku 1913 sám vyučoval kresbu aktu. K jeho nejvýraznějším dekorativním zakázkám patřily panely pro pavilon Pražské obchodní komory na světové výstavě v Paříži v roce 1900 (spolu s Janem Preislerem) a mozaika Hold Praze na průčelí pražského Obecního domu.

V roce 1902 Karel Špillar odešel do Paříže, kde nakonec zůstal šest let. Často zajížděl do Normandie, která byla od druhé poloviny 19. století oblíbenou turistickou destinací. Zde patrně vznikl i nyní nabízený obraz, byť námět i formát malby vylučuje, že by šlo o malbu v plenéru. Do Prahy se Špillar vrátil v roce 1908, kvůli úmrtí otce a nemoci bratra Jaroslava, který byl rovněž malíř. Zemřel v 67 letech na jaře 1939.