Staří mistři a 19. století ve Vídni

Ve dnech 12. a 13. dubna se ve vídeňském Dorotheu uskutečnily první z letošních velkých aukcí společnosti. V úterý se jednalo o aukci umění 19. století, ve středu se dražili staří mistři. Dohromady obě aukce vynesly 10,6 milionu eur. Mezi draženými položkami bylo i několik zajímavých bohemik.

František Tkadlík (Kadlík): Tři strážní andělé / 1822 / olej na plátně / 63,5 x 78 cm

V kategorii umění 19. století šlo o obrazy Jaroslava Čermáka, Františka Tkadlíka a Adolfa Chwaly. Čermákův obraz nabízený pod názvem Černohorští uprchlíci se vracejí do své vsi je zmenšenou variantou obrazu Bosna (Návrat do vsi), který je ve sbírce Správy Pražského hradu (reprodukován například v akademických Dějinách českého výtvarného umění III/1). Předaukční odhad počítal s cenou 200 až 300 tisíc korun (8 až 12 tisíc eur), zůstal však nevydražen. Druhá dvě díla se naopak prodala s výraznými cenovými nárůsty. Tkadlíkovi Strážní andělé za 400 tisíc korun (16,16 tisíc eur), Chwalova Říční krajina za 250 tisíc korun (10 tisíc eur). Vzhledem k cenám na českém trhu se nicméně v obou případech jednalo o mimořádně výhodné koupě.

Jaroslav Čermák: Černohorští uprchlíci se vracejí do své vsi / 1877
olej na plátně / 133,5 x 189 cm

Ze starého umění je třeba na první místě jmenovat portrét Johanna Michaela von Gotter od Jana Kupeckého, který se prodal za 1,5 milionu korun (61,3 tisíc eur), víc jak trojnásobek očekávané ceny. Obraz je pandantem k portrétu Ludmily Magdaleny von Gotter ve sbírce pražské Národní galerie. Eduard Šafařík v katalogu Kupeckého výstavy, která se před deseti lety konala v Cáchách a na Pražském hradě, uvádí Gotterův portét jako ztracený, reprodukuje jej pouze na historické fotografii s tím, že kdysi tento obraz prošel uměleckým trhem v Mnichově. V Mnichově také Národní galerie v roce 1968 získala obraz Gotterovy manželky. Obě díla jsou známa rovněž z grafik Bernharda Vogela.

Jan Kupecký: Portrét Johanna Michaela von Gotter / 1725 / olej na plátně / 90 x 69 cm

Kupeckého portréty manželů Gotterových na rytinách Bernharda Vogela / 1737

Výrazný nárůst zaznamenal i drobný alegorický výjev Pravda vítězí nad časem od Bartholomea Sprangera, malovaný na mědi (necelých 500 tisíc korun; 19,8 tisíc eur). Z dvou erotických scén od neznámých pražských malířů z doby kolem 1600 se prodala jen jedna, a to za 370 tisíc korun (14,9 tisíc eur).

Nejdražším dílem obou aukcí se stal obraz Kristus a Jan Křtitel jako děti od Petra Pavla Rubense, který se prodal za 558 tisíc eur, víc jak čtyřnásobek předaukčního odhadu. Druhý nabízený Rubens, mytologická scéna ze sbírky pařížské větve bankéřské rodiny Rothschildů, se prodala za 200 tisíc eur. Vysokých cen dále dosáhla díla Valera Castella (490 tisíc eur), Jusepa de Ribery (398 a 202 tisíc eur) a Guercina (421 tisíc eur).

Petr Pavel Rubens: Kristus a Jan Křtitel jako děti / olej na plátně / 111,7 x 148,9 cm

Největším překvapením aukce umění 19. století se stala cena 280 tisíc eur za dívčí portrét od Eugena von Blaas. Předaukční odhad počítal s částkou 150 až 200 tisíc eur. Dražitelé urputně bojovali i o další díla. Dvojice krajin Fridricha Gauermanna se prodala za 306 a 278 tisíc eur, Zátiší s ovocem a papouškem od Ferdinanda Georga Waldmüllera za 180 tisíc eur. Rostoucí zájem o umění 19. století aukční síň ilustruje na příkladu Spící rybářky od Friedricha von Amerlinga. V roce 1994 obraz Rudolf Leopold získal v aukci za 554 tisíc šilinků (přibližně 40 tisíc eur), nyní se prodal za 145 tisíc eur.