Staří mistři a Rusové

Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014

Historicky teprve druhá samostatná aukce společnosti Arthouse Hejtmánek vynesla ve čtvrtek 22. května 59 milionů korun. Aukce, na které bylo nabízeno přes 400 položek se konala v odpoledních hodinách v prostorách Colloredo-Mansfeldského paláce. Podstatnou část kolekce tvořily starožitnosti, včetně řady špičkových kusů nábytku. Úspěšnost aukce byla 43 procent. Šest obrazů se prodalo za milionové částky, stotisícovou hranici překonalo 57 položek.

Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550
Paris Bordone:
Venuše, Amor,
Bakchus a Diana / 1550
olej na plátně /
97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč

Nejdražším dílem odpoledne se stalo rozměrné plátno benátského renesančního mistra Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana, které vystoupalo ze 7,44 na 12,4 milionu korun. Kupce dražícího po telefonu v sále zastupoval přímo majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek. Dosažená cena je druhou nejvyšší částkou za dílo starého umění na české aukci. Dráž byl podle ART+ vydražen pouze středověký obraz Umučení světice.

Dalším milionovým starým mistrem se stala Alegorie pomíjivosti od rakouského barokního malíře Johanna Michaela Rottmayera, autora freskové výzdoby v hlavním sále zámku Vranov nad Dyjí. Obraz našel kupce s nárůstem za necelých 1,5 milionu korun. Za 806 tisíc se prodala párová květinová zátiší od nizozemského malíře Gaspara Pietra Verbruggena st. a za 558 tisíc korun Venuše kárající amora připsaná věhlasnému francouzskému rokokovému malíři Jean-Honoré Fragonardovi. Za statisícové částky pak bylo vydraženo ještě pět dalších děl starého umění. Bez kupce naopak zůstalo rozměrné snídaňové zátiší od Willema Clasz. Hedy, které jsem představovali v minulém čísle.

Johann Michael Rottmayer: Alegorie Pomíjivosti
Johann Michael Rottmayer:
Alegorie Pomíjivosti
olej na plátně / 140 x 110 cm
cena: 1 488 000 Kč

Část kolekce byla zaměřena na ruskou klientelu, což se týkalo nejen obrazů, ale i užitého umění. Nejdražší položkou se stal pohled na noční Paříž od Konstantina Korovina. Obraz Eiffelova věž v noci ze sbírky prvorepublikového ředitele Škodových závodů se na českých aukcích již jednou objevil – před devíti lety byl na aukci Meissner-Neumann vydražen za necelých 5,5 milionu korun. Nyní se prodal ještě o 2,2 milionu korun dráž. Za 4,34 milionu korun se prodala ještě Podzimní krajina od Vasilije Dmitrijeviče Polenova z konce 19. století.

Z ruských starožitností se nejvíce bojovalo o pamětní medaili k úmrtí cara Alexandra I. Sedm centimetrů velká medaile ze solidního zlata z roku 1825 se ze 620 tisíc dostala až na téměř 4,6 milionu korun. Z klasičtějších starožitností ruské provenience měly úspěch například pár pistolí z poloviny 18. století (744 tisíc), ikona Bohorodičky ve stříbrné montáži (508 tisíc), klasicistní sekretář (496 tisíc), kočárové hodiny (484 tisíc), stříbrný cestovní čajový servis (434 tisíc), pár svícnů zdobených přihrádkovým smaltem (236 tisíc) nebo tabatěrka Fabergé (149 tisíc korun). Dalších devět zlatých tabatěrek francouzské a švýcarské provenience koupil jediný čínský kupec dražící po telefonu dohromady za 2,5 milionu korun.

Konstantin Korovin: Eiffelova věž v noci / 1924
Konstantin Korovin:
Eiffelova věž v noci / 1924
olej na plátně / 81 x 60 cm
cena: 7 688 000 Kč

Z obrazů se dále dobře prodaly Dvojportrét chlapců od drážďanského modernisty Bernharda Kretzschmara (necelé 2 miliony), půvabná francouzská krajina od Rudolfa Kremličky, portrét Antonína Procházky od Bohumila Kubišty (shodně 992 tisíc), ženský akt od Vlaho Bukovace nebo kytice od Václava Špály (shodně 930 tisíc korun). Z poválečného umění byla nad sto tisíc korun vydražena jen tři díla – drobný kvaš Kamila Lhotáka z roku 1960 (273 tisíc), Krajina se sluncem od Richarda Fremunda (211 tisíc) a obraz Údivem zkameněl od Oty Janečka (149 tisíc korun).

Součástí nabídky bylo i několik soch, od středověkých postav svatých až po monumentální svařovanou kouli od Čestmíra Sušky. Nejdráže se prodala metrová soška Madony s děťátkem, slezská práce z první čtvrtiny 15. století, která vystoupala na více než půl milionu korun, téměř dvojnásobek minimálního podání. Za 322 tisíc byl vydražen Bolestný Kristus, německá řezba z doby kolem roku 1500, a za 285 tisíc korun keramické párové kariatidy v životní velikosti připsané Bohuslavu Schnirchovi. Suškova socha Hvězdy nabízená za 1,55 milionu korun zůstala mezi neprodanými položkami.

V kategorii nábytku se vedle již zmiňované ruské klasicistní komody nejdráže prodaly metr vysoké figurativní empírové párové svícny (620 tisíc), kruhový empírový stůl a dvě křesla (434 tisíc), pár italských historizujících křesel (310 tisíc) nebo bohatě intarzovaná barokní komoda (198 tisíc korun). Bez kupce naopak zůstalo několik vynikajících kusů modernistického nábytku v čele s pánským pokojem připsaným Josefu Gočárovi (nabízen za 558 tisíc) a knihovnou od Hoffmannova asistenta Josefa Emanuela Margolda (nabízena za 149 tisíc korun).

Z dalších starožitností je třeba jmenovat ještě alespoň několik zajímavých prodejů hodin – stolní hodiny vyrobené roku 1730 v Drážďanech (806 tisíc), sto let staré zlaté kapesní hodinky Patek Philippe (744 tisíc) či vídeňské stolní empírové hodiny (273 tisíc korun) – a dvě míšeňské plastiky podle modelu Johanna Joachima Kaendlera (322 a 347 tisíc korun). Mimořádným kusem byl také barokní zemský globus, který se prodal za 74 tisíc korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Korovine Konstantin Alexejevič

Portrét od Repina

Portrét od Repina

14. listopadu 2013

Top 10 2012

Top 10 2012

30. prosince 2012

Dosud nejlepší

Dosud nejlepší

28. července 2012