Staří mistři v aukci M-N

V neděli 26. září se uskuteční aukce společnosti Meissner-Neumann. Nejdražším nabízeným obrazem bude Lovecké zátiší od Adriena de Gryefa s vyvolávací cenou 220 tisíc korun. Ještě vyšší minimální podání bude mít několik položek užitého umění. Dva diamatové pristeny jsou nabízeny za 300 a 400 tisíc, barokní komoda pak za 380 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Adrien de Gryef: Lovecké zátiší / olej na plátně / 43 x 58 cm

Tisková zpráva: V Kongresovém sále hotelu Inter-Continental (Pařížská 30, Praha 1) nabídne pražská aukční síň Meissner-Neumann v neděli 26. září ve 14.00 hodin celkem 896 výtvarných děl a starožitností.

Mezi obrazy vyniká především Lovecké zátiší vlámského mistra přelomu 17. a 18. století Adriena de Gryefa, barevná litografie Alfonse Muchy L'Art enseigné au peuple par les projections nebo obraz Zelená figura Františka Grosse.

Vlámský krajinář Adrien de Gryef (1670 – 1715) byl žákem Franse Snyderse. Věnoval se hlavně malbě zátiší. Jeho obraz v aukci se bude vyvolávat za 220 000 korun. Dalším pozoruhodným dílem starého umění je olej ze 17. století Stádo u jezera, signovaný monogramem. Obraz jde do aukce s cenou 160 000 korun.

Popisek obrázku

Rozměrná litografie Alfonse Muchy v aukci je z roku 1897. Autor ji vytvořil v Paříži pro Société populaire. Byla publikována v knize D. Klusáka a M. Kad- lečíkové Mucha z roku 1992. Jeho vyvolávací cena je 50 000 korun.

Olej Zelená figura Františka Grosse, jed- noho ze zakládajících členů sběrateli vyhle- dávané Skupiny 42, má vyvolávací cenu 149 000 korun.

Za zvláštní zmínku mezi obrazy stojí sedm děl Aloise Bílka (1887 – 1961). Obraz Cecilie Markové Souznění duší představuje nejzná- mější z tuzemských autorů, malujících pod vlivem zážitků ze spiritistických seancí. Dílo autorky, jež se zúčastnila mnoha domácích i zahraničních výstav a má řadu sběratelů, se bude vyvolávat za 110 000 korun.

Kromě výtvarných děl se bude v aukci dražit například prsten z 2. poloviny 20. století z platiny s diamantem se smaragdovým brusem o hmotnosti 2,06 karátů. Do aukce jde s vyvolávací cenou 400 000 korun. Stříbrný nástolec s plastikou vládce moří z 2. pol. 19. století má hmotnost 2441 gramů a bude se vyvolávat za 33 000 korun. Mezi starožitnými hodinkami vynikají francouzské pánské dvouplášťové kapesní hodinky J. Robin, Paříž s pohyblivými andílky – zvoníky a s vyvolávací cenou 150 000 korun.

Nástolec / Vídeň, druhá pol. 19. stol.

stříbro, hmotnost 2441,00 g netto, ryzost 800/000 / výška 50 cm