Staří mistři v New Yorku

El Grecovo Kladení do hrobu nejdražším dílem

Ve čtvrtek 14. 4. uspořádala newyorská pobočka aukční síně Christie's dražbu obrazů starých mistrů. Dražilo se několik set děl ze soukromých sbírek po celém světě. Mezi autory se objevila jména jako Sandro Botticelli, Andrea Mantegna, Allessandro Allori, Bernardo Gaddi či El Greco. Aukce vydělala přes 34 milionů dolarů.

El Greco / Kladení do hrobu  olej na desce 28 x 19.4 cm cena: 6 101 000 USD El Greco / Kladení do hrobu
olej na desce
28 x 19.4 cm
cena: 6 101 000 USD

Celkem se prodalo 133 děl především italských, francouzských a nizozemských mistrů za celkovou sumu 34 110 375 dolarů (zhruba 819 milionů korun) včetně aukční provize. Nejdráže prodaným dílem aukce se stalo El Grecovo Kladení do hrobu, které získalo nového majitele za 6,1 milionu dolarů. Tento drobný obraz pochází ze soukromé sbírky z Londýna a stal se tak vůbec nejdražším El Grecovým obrazem prodaným u Christie's. Autorský rekord i nadále drží obraz Modlící se sv. Dominik vydražený v roce 2013 u Sotheby's za 13,2 milionu dolarů.

Ze středověkých děl zaznamenal nejvyšší (a po El Grecovi druhou) prodejní cenu miniaturní oltářní nástavec Florenťana Bernarda Daddiho Trůnící madona se světci. Nový majitel za něj zaplatil 3,86 milionu dolarů.

Bernardo Daddi /  Trůnící madona se světci  tempera a olej na desce   76.5 x 52.1 cm cena: 3 861 000 USD
Bernardo Daddi / Trůnící madona se světci
(detail střední části)
tempera a olej na desce / 76.5 x 52.1 cm
cena: 3 861 000 USD

Nad hranicí jednoho milionu dolarů bylo vydraženo ještě několik děl. Mezi nimi dva Nizozemci 16. století Jan Cornelisz Vermeyen s portrétem Joosta Aemzoona van der Burch (2,74 milionu dolarů) a Jan Massys s obrazem Zuzana a starci (1,21 milionu dolarů). Z mladších děl pak Zrození Venuše Boloňana Gaetana Gandolfiho (1734–1802) za 2,63 milionu dolarů a zátiší Měděná pánev, hmoždíř, džbán, pórek, vejce a cibule na polici Jeana Siméona Chardina (1699–1779) za 1,1 milionu dolarů.

Tondo Sandra Botticelliho (a dílny) Madona s malým Janem Křtitelem adorující Krista z privátní sbírky z italského Arezza a benátská veduta Rialto z Riva del Vin Michele Marieschiho z 1. poloviny 18. století se prodaly shodně za 785 tisíc dolarů.

Sandro Botticelli a dílna   Madona s malým Janem Křtitelem adorující Krista tempera a olej na desce průměr 116.2 cm cena: 785 000 USD Sandro Botticelli a dílna
Madona s malým Janem Křtitelem adorující Krista
tempera a olej na desce
průměr 116.2 cm
cena: 785 000 USD