Art+Antiques Starožitnosti z Evropy i Číny

Zezula 13. 4. 2013

První letošní aukce společnosti Zezula vynesla 11,4 milionu korun, což je pro brněnský aukční dům historicky druhý nejlepší výsledek. Vyšší obrat společnost zaznamenal jen loni na podzim, a to díky rekordní ceně 19,1 milionu korun za bronzovou čínskou sošku z 15. století (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Na aukci, která se konala v sobotu 13. dubna, bylo nabízeno přes pět set položek, od obrazů a grafik přes zbraně, šperky a starožitnosti až po asijské umění. Nového majitele našlo 60 procent děl. Dvě položky se prodaly za více než milion korun, dalších 17 obrazů a starožitností překonalo hranici sta tisíc korun.

Císařská váza / Čína, 1735–1799Císařská váza / Čína, 1735–1799
vyřezávaná slonovina / výška 55 cm
cena: 1 180 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se stala čínská slonovinová váza z 18. století. Bohatě zdobená, půl metru vysoká váza byla podle dochovaných značek zhotovena pro císaře Chien-lunga z dynastie Qing (1735–1799). Z minimálního podání 767 tisíc se konečná ceny vyšplhala až na 1,18 milionu korun. Za vysoké ceny byly draženy ještě další čínské starožitnosti. Prolamovaná miska z jadeitu z 19. století se prodala za 472 tisíc, o něco starší zásobnice z téhož materiálu za 248 tisíc a pohár zhotovený z rohu nosorožce za 224 tisíc korun. Za 366 tisíc se prodala také slonovinová prachovnice, výrobek indických řezbářů z 18. století.

Z evropského umění se nejdráže prodalo Zvěstování Panně Marii z počátku 16. století, dílo anonymního mistra z francouzského Limoges. Dražba drobného smaltu začínala na 590 tisících a skončila na 1,06 milionech korun. Výjimečnými kusy, s jakými se na českých aukcích často nesetkáváme, byly také slonovinové Nanebevzetí Panny Marie, dílo flanderských řezbářů ze 17. století, a tři čtvrtě metru vysoký stříbrný trojstěžník, značený puncem jedné z londýnských šperkařských firem z roku 1914. Obě díla se prodala s výraznými nárůsty, první za 330 tisíc, druhé za 437 tisíc korun.

Zvěstování Panně Marii / Limoges, počátek 16. stol.Zvěstování Panně Marii / Limoges, počátek 16. stol. / smalty na měděném jádře / 15 x 12 cm / cena: 1 062 000 Kč

V nabídce obrazů převažovala díla v cenách do 50 tisíc korun, i zde však došlo k několika zajímavým prodejům. Romantická Noční krajina s hradem od Františka Xavera Procházky byla vydražena za 307 tisíc korun, víc jak trojnásobek vyvolávací ceny. Za 271 tisíc korun změnila majitele krajina, olej na kartonu, od Jindřicha Pruchy. Úspěchem je také prodej dvou obrazů Joži Uprky za 153 a 177 tisíc korun. Největší boj se strhl o krajinu od francouzského malíře, příslušníka Barbizonské školy Julese Duprého. Z motivační vyvolávací ceny 21 tisíc se dostala až na 236 tisíc korun. Před lety byl tento obraz neúspěšně nabízen 360 tisíc korun.

Nejdražší položkou nabízenou mezi pracemi na papíře byl víc jak šest seti stránkový atlas vydaný roku 1634 v Amsterodamu. Dílo vlámských kartografů Gerharda Mercatora a Jodocuse Hondiuse se prodalo za vyvolávací cenu 212 tisíc korun. Za více než dvojnásobek startovací ceny se prodaly obrazové hodiny z doby kolem roku 1800. Nový majitel za ně nabídl necelých 142 tisíc korun. Z dalších starožitností si zaslouží zmínku ještě alespoň míšeňská dekorativní kazeta, která se prodala za 177 tisíc, kroužková košile z konce 17. století, která našla kupce za 94 tisíc, nebo lötzovská váza z opálového skla, která se dostala z 24 na 77 tisíc korun.