Art+Antiques Štyrský a šperky

Poslední aukce společnosti Meissner-Neumann v roce 2009, která se konala v neděli 13. 12., pokryla opět celé spektrum trhu s uměním, od šperků a starožitností až po výtvarné umění.

Jindřich Štyrský: Dívka / 1923 / olej na plátně / 46 x 36,6 cm / cena: 1 955 000 Kč

Nechyběla ani oblíbená „mimořádná nabídka“ – dražba vzácných vín. Prodalo se všech 11 nabízených láhví, dohromady za 20 tisíc korun. Celkem bylo draženo bezmála 900 položek. Nového majitele našlo 70 procent z nich v celkové hodnotě 13,6 milionu korun.

Nejdražší položkou aukce byl obraz Jindřicha Štyrského Dívka, který společnost představila již na listopadovém veletrhu Antique. Oboustranný obraz z počátku 20. let se prodal za necelé 2 miliony korun, dva příhozy nad minimální podání. Relativně nízká cena se odvíjí od skutečnosti, že malba je v poměrně špatném stavu a bude vyžadovat restaurování. Druhé nejdražší dílo aukčního katalogu, oválný dvojportrét od Josefa Mánesa s vyvolávací cenou 920 tisíc korun, zůstalo neprodáno.

Z užitého umění nejvyšších cen dosahovaly šperky. Dva briliantové náhrdelníky se prodaly za 414 a 690 tisíc, briliantový prsten pak za 460 tisíc korun. Úvod aukce tvořila dražba souboru 151 dóz a krabiček. Celková tržba v této kategorii činila 1,27 milionu korun, přičemž bez kupce zůstalo jen 25 položek. Nejdráže se prodala zlatá dóza o hmotnosti 97 gramů, jejíž cena se vyšplhala na 126 tisíc korun. Z dalších starožitností se nejurputněji bojovalo o ruskou šavli s přípisem, že jde o 2. cenu v carské šermířské soutěži z roku 1901. Z 8 tisíc korun konečná cena vylétla na víc než desetinásobek. Na víc než dvojnásobek (z 23 na 56 tisíc korun) se dostaly barokní skříňové hodiny vyrobené v druhé polovině 18. století v Brně.