Art+Antiques Sutnar: díl třetí

Poslední aukce společnosti Dorotheum v roce 2009 se uskutečnila v sobotu 28. 11. Prodána byla necelá polovina nabízených předmětů, přesto činil celkový součet dosažených cen téměř 18,5 milionu korun.

Ladislav Sutnar: Venuše exotická / 1965-66
akryl, masonit / cena: 900 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) V katalogu bylo k nalezení více než 450 položek, z nichž celou třetinu tvořily obrazy. Zastoupeno bylo ale také umělecké řemeslo – sklo, porcelán, nábytek, nechyběla ani asiatika či velká kolekce zbraní.

Asi nejvíce se čekalo, zda se pracím Ladislava Sutnara podaří zopakovat výborné výsledky z předchozí aukce společnosti. Očekávání se ale nepotvrdilo. Zatímco v září stála nejdražší z jeho Venuší 2,28 milionu korun, tentokrát byli kupci za rozměrově i časově srovnatelné obrazy ochotni zaplatit maximálně 900 tisíc korun. Přesto Sutnarovy práce patřily k nejdražším položkám aukce. Přes hranici jednoho milionu se tentokrát žádné z dražených děl nedostalo. Za více než sto tisíc korun se jich nicméně prodalo rovných 40.

Nabízeny byly celkem čtyři Sutnarovy obrazy. Dva se prodaly za 900 tisíc korun (jednalo se o Venuši exotickou z let 1965–1966 a Venuši – Cameo z roku 1967), dva rozměrově menší za 660 tisíc korun (Zvědavá Venuše z roku 1969 a Venuše rozpolcená z roku 1971). Pátou nejdražší položkou pak bylo rané zátiší od Františka Janouška, prodané za rovných 600 tisíc korun. Divoké výsledky z jiných aukcí nepotvrdily práce Václava Špály. Dvě menší zátiší s ovocem se prodala za 360, respektive 384 tisíc korun.

anonym: Madona s Ježíškem / 2. pol. 17. stol.

olej na plátně / 71 x 50 cm / cena: 360 000 Kč

Ne zcela úspěšný byl tentokrát prodej obrazů Františka Vobeckého, jehož díla se v nabídce Dorothea loni objevovaly pravidelně. Zatímco v posledních aukcích se prodaly téměř všechny jeho obrazy, tentokrát se ze čtyř nabídnutých olejů prodaly jen dva. Stydlivka z roku 1931 byla prodána s nárůstem za 384 tisíc korun, Zátiší s citrony jen za vyvolávací cenu 180 tisíc korun.

V našem časopise jsme také upozornili na dvě krajinné studie Antonína Chittussiho. Menší byla vydražena za 288 tisíc, zatímco rozměrnější Krajina byla prodána pouze za vyvolávací cenu 300 tisíc korun. Z několika starých mistrů se prodala jen Madona ze 17. století, a to za 360 tisíc korun. Za stejnou částku svého nového majitele nakonec našla i portrétní studie od Vojtěcha Hynaise, která se v aukci Dorothea objevila již dříve. Z českých umělců 19. století zmiňme ještě historické plátno Tu felix Austria nube Václava Brožíka. Rozměrná skica k tomuto obrazu byla prodána v mezích odhadu za 384 tisíc korun.

Za dvojnásobek odhadu, za 288 tisíc korun, byl prodán drobný obraz Kamila Lhotáka z roku 1971. Jen o dvacet tisíc méně stál Růžový akt od Richarda Fremunda. Další práce tohoto autora, zátiší, byl prodán vysoko nad odhadem. Nového majitele přišlo na 156 tisíc korun. Nad očekávání dobře se prodaly i rané práce Roberta Piesena: Kytice kosatců z roku 1952 a Krajina z roku 1951 byly prodány shodně za 228 tisíc korun. Vyvolávány přitom byly za 36, respektive 48 tisíc korun. Neprodána naopak zůstala Hlava MaSIII Mikuláše Medka s vyvolávací cenou 720 tisíc korun.

Robert Piesen: Krajina / 1951
olej na plátně / 74 x 98 cm / cena: 228 000 Kč

Z prací na papíře zmiňme litografii Alfonse Muchy, prodanou za 240 tisíc, či rozměrný pastel Karla Špillara, prodaný za 156 tisíc korun. Nového majitele naopak nenašla Kněžna Libuše, kvaš Luďka Marolda, jejíž vyvolávací cena 96 tisíc nepřilákala jediného dražitele. Na aukci bylo nabízeno také několik soch. Jak Viki od Otta Gutfreunda, tak Venuše Jaroslava Horejce byly prodány za vyvolávací cenu 120, respektive 72 tisíc korun.

Z bohaté nabídky zbraní se prodala jen polovina položek, většinou za vyvolávací ceny. Nejcennější položkou z nabídky asiatik byl japonský obří bitevní meč z 16. století, který byl prodán za vyvolávací cenu 408 tisíc korun. Nabízeno bylo i mnoho kusů biedermeierského nábytku. Nejkrásnější kus, bohatě intarzovaný sekretář s vyvolávací cenou 114 tisíc, se nakonec dostal až na částku 264 tisíc korun.