Art+Antiques Sutnar za milion, Galanda a Diviš s výraznými nárůsty

Dorotheum 11. 3. 2017

První letošní aukce Dorothea v sobotu 11. března nabídla celkem 327 děl výtvarného umění. Celkový obrat aukce činil bezmála 13 milionů korun. Prodejní úspěšnost byla téměř dvoutřetinová, přičemž hranici milionu korun překročila dvě díla, za více než 100 tisíc korun se prodalo dalších 19 položek.

Ladislav Sutnar: Venuše, konec 60. let

  Ladislav Sutnar: Venuše, konec 60. let,
  akryl na masonitu, 122 x 63 cm,
  cena: 1 200 000 Kč

Obě milionové částky patřily poválečným pracem Ladislava Sutnara, a to sice u Dorothea již tradičně nabízeným Venuším s proveniencí ze sbírky umělcova syna. Do březnové aukce se dostaly hned tři z těchto velkoformátových obrazů vytvořených v USA na konci 60. let. Jeden z nich byl prodán za 1,2 milionu (osmá příčka v rámci autorových obrazů se stejným námětem), druhý za 1,02 milionu korun. Třetí nabízená Venuše pak dosáhla na cenu 660 tisíc korun.

Těsně pod milionovou hranicí skončil obraz Karla Černého Zátiší s lahví a hruškami z roku 1945, který se z minimálního podání 660 tisíc vyhoupl až na konečných 960 tisíc korun. Z dalších děl klasické moderny se výrazněji prosadil také Václav Špála s obrazem Konvalinky prodaným za 432 tisíc korun. Na čtvrtou nejvyšší cenu na českém trhu dosáhl slovenský malíř Mikuláš Galanda s velmi drobným olejem Víno (19 x 14 cm), který více než ztrojnásobil minimální podání na konečných 336 tisíc korun.

Mikuláš Galanda: Víno,

  Mikuláš Galanda: Víno,
  olej na plátně, 19 x 14 cm,
  cena: 336 000 Kč

Nové, o deset tisíc korun zvýšené aukční maximum patří malíři koní Ludvíku Vacátkovi. Jeho velkoformátový olej na překližce Plavení koní se dostal ze 73 až na 204 tisíc korun. Dobrý výsledek zaznamenal i Vratislav Košvanec, když se jedna z jeho mnoha variant malby U pramene prodala za 120 tisíc korun (druhá nejvyšší cena za autorovo dílo). Městské zákoutí malíře a světoběžníka s neobyčejně dobrodružným životem Aloise Kohouta (v cizině známého jako Lecoque) získal zájemce za 78 tisíc korun (čtvrtou nejvyšší cenu za autorovo dílo na domácím trhu).

Z krajinářů dosáhli na nejvyšší cenu Antonín Hudeček s rozměrným plátnem Před bouří z roku 1912 zobrazujícím mořskou krajinu, které bylo vydraženo za 480 tisíc (vyvolávací cena 216 tisíc), a Otakar Nejedlý, za jehož olej Podzimní ráno z roku 1943 vydal nový majitel 204 tisíc korun.

Aukce nabídla také tři práce svérázného solitéra Aléna Diviše. Na pátou nejvyšší cenu celé dražby, 600 tisíc, vystoupal olej Sedící černoška (osmé nejdražší autorovo dílo prodané v aukci), jeho vyvolávací cena byla přitom pouhých 144 tisíc korun. Kombinovaná technika Desatero pak téměř ztrojnásobila svou vyvolávací cenu na 192 tisíc, pastel Kytice odešel za 96 tisíc korun.

Alén Diviš: Sedící černoška, 1938

  Alén Diviš: Sedící černoška, 1938,
  olej na plátně, 72 x 53,5 cm,
  cena: 600 000 Kč

V kategorii poválečného umění dále uspěl Jiří John se svými oleji Vrstvy a Pierres z konce 60. a počátku 70. let, které shodně vystoupaly z minimálního podání 180 tisíc až na 540 tisíc korun, tedy pátou nejvyšší sumu zaplacenou v aukci za Johnovo dílo. Úspěch měla také díla Květy Válové z konce 80. let: Soutěska (240 tisíc), Poznamenaní (228 tisíc) a Oheň (168 tisíc korun). První z nich tak uzavřelo desítku nejdražších autorčiných maleb.

Ze staršího umění, jmenovitě z děl 19. století, se nejdráže prodal na dřevě malovaný lovecký výjev od v Bulharsku usazeného Jaroslava Věšína, který si odnesl nový majitel za 180 tisíc korun (vyvolávací cena 72 tisíc). Nejdražším mezi sochařskými díly se stal Tanec, typická olověná plastika se zlacením Olbrama Zoubka z počátku 80. let. Tato přes 60 cm vysoká ženská postava byla vydražena za 192 tisíc korun. V oblasti prací na papíře dosáhly velmi dobrých výsledků práce Bohuslava Reynka: lepty Kočka na dvoře (84 tisíc) a Husopasky (72 tisíc) i kresba uhlem Kostel v Corenc u Grenoblu (78 tisíc korun).