Sýkora se v Londýně neprodal

Obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 11, který aukční síň Sotheby's nabízela na specializované aukci evropského malířství v úterý 22. listopadu v Londýně, zůstal nevydražen. Důvodem byla patrně příliš vysoko nasazená cena, předaukční odhad počítal s částkou 8 až 10 milionů korun (bez aukční provize).

Mikuláš Medek: Lampa

Mikuláš Medek: Lampa / 1969
kombinovan technika, plátno / 120 x 70 cm / cena: 1 140 000 Kč

Díla Václava Špály a Mikuláše Medka, nabízená na stejné aukci, se prodala nad aukční odhady, kresba od Alfonse Muchy na spodní hranici odhadu a rozměrný Fillův kvaš z konce 30. let zůstal nevydražen. Ve srovnání s cenami, kterých obdobná díla dosahují na českých aukcích, nebyly realizované ceny nijak rekordní. Situace z letošního června, kdy byli sběratelé na aukci sbírky Hascoe ochotni platit výrazně vyšší částky než v Česku, se tak nezopakovala.

Dvojice Medkových pláten z konce 60. let se prodala za 1,4 a 1,1 milionu korun (konečné ceny zahrnují aukční provizi i DPH z této provize; přepočet na koruny je proveden kurzem aktuálním v den aukce), dvě Špálova zátiší byla vydražena za 765 a 459 tisíc korun. Muchova kresba přišla nového majitele na 383 tisíc korun.

Vlaho Bukovac: Vyrušení

Vlaho Bukovac: Vyrušení / 1916 / olej na plátně / 73 x 96 cm / cena: 1 796 000 Kč

Obraz slovenského malíře Cypriána Majerníka se prodal za necelých 600 tisíc korun, což je výrazně méně, než kolik by dosáhl na slovenském trhu. Cena 1,8 milionu korun za pozdní obraz Vlaho Bukovace Vyrušení, značený Praha 1916, odpovídá výsledkům, kterých jeho díla dosahují na českých aukcích.

O Sýkorově obraze Linie č. 11 více (zde).