Prosinec 2018 1136

Sýkora v Kolíně nad Rýnem

Lempertz 1. 6. 2019

Aukční síň Lempertz zařadila v první červnový den do své aukce současného umění další dvě Linie, velkoformátové malby Zdeňka Sýkory z poloviny 80. let 20. století.

Zdeněk Sýkora: Linie č. 40, 1986 olej na plátně, 98,5 x 98,5 cm cm  odhadní cena: 90 000 – 120 000 EUR   Lempertz Kolín nad Rýnem 1. 6. 2019

Zdeněk Sýkora: Linie č. 34, 1985
olej na plátně, 150 x 150 cm
odhadní cena: 150 000 – 200 000 EUR
Lempertz Kolín nad Rýnem 1. 6. 2019

Po více než dvou letech se v nabídce aukční síně Lempertz v Kolíně nad Rýnem opět objevují dvě malby Zdeňka Sýkory. Jde o Linie s pořadovými čísly 34 a 40, které vznikly v polovině 80. let minulého století. Oba obrazy pocházejí podle údajů aukční síně z místní, blíže neurčené soukromé sbírky v Severním Porýní–Vestfálsku. Linie 34 byly minimálně dvakrát k vidění na autorových zahraničních výstavách.

Aukční síň Lempertz nabízí obrazy Zdeňka Sýkory dlouhodobě. Odhadní ceny jsou tentokrát nastaveny jen o něco málo výše než u předchozích prodejů, ačkoli zde mají umělcovy obrazy za sebou již velmi úspěšné, ba rekordní prodeje, kdy horní hranice odhadu byla překonána více než dvojnásobně. Pro menší a mladší z obrazů, Linie 40, aukční dům uvádí odhad v rozmezí 90 až 120 tisíc eur, pro rozměrnější Linie 34 pak 150 až 200 tisíc eur.

Zdeněk Sýkora: Linie č. 40, 1986
olej na plátně, 98,5 x 98,5 cm cm
odhadní cena: 90 000 – 120 000 EUR

Autorovo aukční maximum padlo na konci roku 2016 právě u Lempertz. Za rané Linie č. 3 z poloviny 70. let tehdy nový majitel vydal včetně provize přes 446 tisíc eur, v přepočtu tehdejším kurzem částku vyšší než 12 milionů korun (více o tomto prodeji zde). Znamenala tehdy také nejvyšší cenu v oblasti českého poválečného umění celosvětově.

Přídomek nejdražšího českého autora poválečného umění v zahraničí však od letošního února patří Mikuláši Medkovi. Tehdy se v USA prodal jeho obraz Akce II (Vlna) za více než 24 milionů korun (viz také zde). Na domácím trhu si pak Mikuláš Medek drží pozici nejdražšího českého poválečného umělce dlouhodobě.

Zdeněk Sýkora: Linie č. 140, 1997 akryl na plátně, 100 x 100 cm cena: 6 510 000 Kč 1. Art Consulting, 21. 10. 2018

Zdeněk Sýkora: Linie č. 140, 1997
akryl na plátně, 100 x 100 cm
cena: 6 510 000 Kč
1. Art Consulting, 21. 10. 2018

Nejdražším Sýkorovým dílem na domácím trhu je od podzimu minulého roku metrový akryl Linie č. 140 ze závěru 90. let. Na aukci 1. Art Consulting v říjnu téměř zdvojnásobil svou cenu na konečných 6,51 milionu korun. Ta překonala původní maximum, které více než 10 let patřilo monumentálnímu oleji Dva trojúhelníky z první poloviny 70. let, o téměř 2 miliony korun.

Malby Zdeňka Sýkory se na aukcích neobjevují zdaleka tak často, jak by se mohlo zdát. Celosvětově jich nebyla dražena ani padesátka. Linií přitom mezi nimi bylo něco málo přes dvacet. Je velmi pravděpodobné, že o obraz projeví zájem domácí kupci.