Art+Antiques Tečka za úspěšným rokem

Galerie Kodl a Vltavín 29. 11. 2009

Poslední velkou aukcí roku 2009 byla společná dražba galerií Vltavín a Kodl, která se konala o posledním listopadovém víkendu na Žofíně.

Emil Filla: Sklenice a noviny / 1914
olej na dřevě / 33 x 23,5 cm
cena: 13 440 000 Kč

Katalog nabízel více jak čtyři stovky uměleckých děl v celkové hodnotě vyvolávacích cen 53 milionů korun. Prodáno bylo 60 procent všech předmětů v celkové výši 60 milionů korun. Aukce tak zakončila nesmírně úspěšný kalendářní rok na českém trhu s uměním, kdy ani hospodářská krize neodradila kupující od velkorysých nákupů českého výtvarného umění.

Vysokou poptávku po klasické moderně potvrdila i nejdražší nabízená položka, kterou bylo zátiší Sklenice a noviny od Emila Filly, které umělec vytvořil v roce 1914. S vyvolávací cenou 10,8 milionu korun se obraz řadil mezi nejdražší obrazy nabízené na českých aukcích, podobné práce se ovšem v posledních letech vůbec nedražily, takže vyvolávací cena mohla být jak přehnaně vysoká, tak zbytečně nízká. Nabízená práce ale potvrdila, že v díle Emila Filly jsou roky holandského pobytu ty nejdůležitější. Přestože se jednalo o rozměrově malý obraz, překonala cena 13,44 milionu většinu dosavadních výsledků za díla Emila Filly, a to včetně mnoha doslova monumentálních zátiší ze 20. let, která se na trhu v posledních dvou letech objevila.

Václav Špála: Měsíčky / 1930
olej na plátně / 73 x 60 cm / cena: 1 560 000 Kč

Za vyvolávací cenu 4,56 milionu korun byla prodána i druhá Fillova práce, zátiší z roku 1933. Pestrým průřezem tvorby byl zastoupen i Václav Špála. Kytice měsíčků z roku 1930 byla vydražena za téměř dvojnásobek vyvolávací ceny, za 1,56 milionu korun. Pohled na hrad Kost dvojnásobku skutečně dosáhl a byl prodán za 2,16 milionu korun. Kubizující kompozice Léto z konce 20. let se z vyvolávací ceny 1,2 milionu dostala na 2,04 milionu korun, zatímco Zátiší s ovocem získal nový majitel za 600 tisíc korun. Za více než milion korun se rovněž prodal obraz Kamila Lhotáka Rozkopané závodiště z roku 1944. Typická ukázka čelního představitele Skupiny 42 se vyšplhala z necelých 700 tisíc na 1,8 milionu korun.

Velmi početným konvolutem bylo zastoupeno také umění 19. století. Z podstatné části se jednalo o sbírku Smíchovského pivovaru, jejímž rozprodejem je Galerie Kodl pověřena. Touto proveniencí se mohl pochlubit například olej Adolfa Kosárka, který jsme vám představili v listopadovém čísle. Z vyvolávací ceny 1,2 milionu se Kosárkova práce, velmi zřídka se objevující na trhu, dostala až na 2,76 milionu korun. Ze stejné sbírky pocházela i Květinářka, rozměrná malba Václava Brožíka (1,92 milionu korun), a Letní podvečer od Jana Kautského (408 tisíc korun). Velký zájem byl i o mimořádnou práci Zdenky Braunerové. Malba z poloviny 80. let 19. století byla vyvolávána za 540 tisíc, dražba skončila až na částce 780 tisíc korun.

Kamil Lhoták: Rozkopané závodiště / 1944

olej na kartonu / 31 x 36 cm / cena: 1 800 000 Kč

Dalším velkým úspěchem završil „svůj rok“ Jakub Schikaneder. Rozměrné plátno z pozdního období s vyvolávací cenou 5,76 milionu bylo nakonec prodáno za 6,72 milionu korun. Za shodnou částku 336 tisíc korun byly prodány oba velké uhly Julia Mařáka. Jen dva zájemci projevili zájem o obraz Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti, ten tak byl prodán jen s jediným příhozem nad vyvolávací cenu za 2,28 milionu korun.

Květa Válová: Kameny / 1993

olej, plátno / 160 x 131 cm / cena: 300 000 Kč

Dobrých výsledků dosáhlo i poválečné umění. Obraz Jiřího Johna Kameny na pobřeží z roku 1969, který se v aukci objevil již poněkolikáté, byl prodán ze vyvolávací cenu 234 tisíc korun. Prodány byly i oba obrazy Miloslava Chlupáče: Stolní zátiší z roku 1950 za vyvolávací cenu 252 tisíc, Dvě figury, dílo z roku 2002, pak za 204 tisíc korun. Nabízena byla i dvě rozměrná plátna Květy Válové. Dílo z 90. let bylo prodáno za vyvolávací cenu 300 tisíc. Atypický obraz Mraky , jedno z posledních umělčiných děl, se stejnou vyvolávací cenou však kupce nenašel.