Tizian v New Yorku

Po dlouhé době se do aukce dostává obraz od Tiziana. Jeho obraz Sacra Conversazione bude dražen 29. ledna v Sotheby’s v New Yorku. Odhadní cena je stanovena na 15 až 20 miliónů dolarů (bez aukční provize). Jedná se o olej na plátně (127,8 x 169,7 cm), který byl namalován kolem roku 1560, kdy bylo Tizianovi kolem sedmdesáti let.

Obraz zachycuje Pannu Marii s dítětem v rozhovoru se světci, Evangelistou Lukášem a Kateřinou Alexandrijskou. Kristus je tu vyobrazen jako hravé dítě vztahující ruce ke Kateřině. Kolik z daného plátna opravdu namaloval Tizian a kolik z malby je dílem jeho dílny, není jisté. Peter Humfrey, profesor dějin umění na Univerzitě St. Andrews ve Skotsku, který se zabývá Tizianovým dílem, se k danému obrazu vyjádřuje takto: „Rozhodně si nemyslím, že každý tah štětcem byl veden jeho rukou, nicméně tato koupě stojí za zvážení. Stěží seženete lepšího Tiziana.“ Dále Humfrey dodává „Spekuluje se oTizianově fyzické chabosti a zřejmě třesoucí se ruce. V této fázi jeho života měl dobře fungující dílnu, a když přišlo na plátno takových rozměrů, nemaloval jej sám…”

Tizian: Sacra Conversazione / kolem 1560 / o olej na plátně / 127,8 x 169,7 cm

Malba byla v rámci předaukčního turné představena v New Yorku, Paříži, Amsterdamu a Londýně. Vzhledem k tomu, že se dílo nachází v soukromé švýcarské sbírce, třicet let nebylo na veřejnosti vystaveno a možná opět poputuje k soukromému sběrateli, šlo o mimořádnou příležitost tento obraz vidět. Alex Bell, jeden z vedoucích sekce starých mistrů, o plátnu řekl:„Obraz byl vystavován jen velmi zřídka a to navíc ještě na relativně málo známých místech. Od 19. století byl jen stěží k vidění a není příliš známý…” Naposledy byl vystaven v roce 1978 v Ženevě.

Jde o dílo se skvělou proveniencí, které během téměř 450 let své existence majitele měnilo jen zřídka. Kolem roku 1790 obraz koupil Sir Richard Worsley, britský ambasador v Benátkách. Získal ji z rodiny rytíře Orologiz Padovy, který se s Tizianem osobně přátelil. Roku 1790 byl Sir Worsley kvůli francouzské invazi náhle nucen Benátky opustit. Převoz díla se mu povedlo zrealizovat až o něco později. Bohužel loď, na které byl obraz převážen, byla napadena Francouzi a zavlečena na pevninskou Evropu. Obraz pak ve španělské Malaze koupil Lucien Bonaparte, Napoleonův bratr. V současnosti je obraz součástí sbírky Girlandy Kisters, vdovy po Hanzi Kirstersovi, německém podnikateli žijícím ve Švýcarsku až do své smrti roku 1977. Kisters za svůj život nahromadil stovky pláten starých mistrů a vlastnil nejméně další dva Tiziany. Toto plátno sběratel koupil v roce 1956 od newyorského galeristy, který jej získal o dva roky dříve na londýnské aukci aukčního domu Christie‘s.

Tizian: Salome s hlavou Jana Křtitele / olej na plátně / 90 x 83 cm

Tizianovo dílo obdobného významu (mnohofigurální kompozice z16. století) bylo v aukci naposledy draženo v Christie’s před 20 lety. Šlo o obraz Venuše a Adonis, který v roce 1991 vydražilo muzeum J. Paul Gettyho v Los Angeles za 13,4 miliónů dolarů (cena včetně aukční provize). Tento prodej si stále drží rekord za nejdražší Tizianovo dílo prodané na aukci. V roce 2003 Gettyho muzeum privátně koupilo dalšího Tiziana, Portrét Alfonse d’Avalos” z roku 1533. Prodávajícím byla pojišťovna AXA, která za plátno získala 70 miliónů dolarů.

Začátkem roku 2009 byl aukčním domem Sotheby‘s v New Yorku nabízen Tizianův obraz Salome s hlavou Jana Křtitele. Obraz zůstal nevydražen, jeho odhadní cena se pohybovala mezi 2,6 až 4 milióny dolarů. Zajímavé je, že to stejné plátno bylo v roce 1994 vydraženo v londýnském aukčním domě Christie’s jen za 8 tisíc dolarů. Dílo bylo objeveno o rok dříve v Anglii, při vyklízení domu sourozenci Dickinsovými. Nic netušící majitelé jej v londýnské Christie‘s nabídli k prodeji, kde bylo posouzeno jako „pravděpodobně práce z okruhu Tizianovy školy“. Skutečná hodnota obrazu vyšla najevo až při opětovném prodeji v roce 2001. Původní objevitelé a majitelé obrazu, kteří se tak cítili poškozeni, podali na Christie‘s žalobu, kterou ale následně stáhli, neboť se s aukčním domem dohodli na mimosoudním vyrovnání.