Top nárůsty první pololetí 2013

Položky, o které se v aukcích nejvíce bojovalo

Podívejme se na uplynulých šest měsíců na českém aukčním trhu z poněkud jiné stránky. Prohlédněme si položky, které zaznamenaly u kupců vůbec nějvětší, rekordní nárůsty cen. Tedy ty, které kupci považovali za tak výhodnou investici či akvizici, že o ně bojovali často až do desetinásobku vyvolávací ceny, i výše.

Zajímavé je přitom sledovat, o položky z jakých kategorií se vlastně jedná. Jde vesměs o díla s vyvolávací cenou v řádu do několika desítek tisíc korun, která často začínala svůj boj na "pouhých" dvou, třech tisících korun. Objevují se zde položky náležející do trhem často podhodnocených oblastí jako jsou práce na papíře a některé druhy starožitností. Nejde tedy o žádná miliónová díla moderny či poválečného umění, nacházejících se na výsluní trhu. Ta už mají totiž svůj potenciál k výraznému cenovému růstu relativně vyčerpán.

Jindy se v této skupině děl, která cenově nečekaně výrazně narostou, mohou objevit populární autoři, kteří jsou aktuálně na cenovém vzestupu (v letošních jarních měsících celá série děl Františka Hudečka, Kamil Lhoták, z oblasti krajinomalby např. Oto Bubeníček nebo Josef Hubáček). Zajímavé nárůsty se objevují i u drobných atraktivních asiatik - jejich vstupní cena je patrně stanovena záměrně nízko jako motivační, případně není předem správně odhadnuta. K některým položkám se nám podařilo získat zajímavé komentáře majitelů či znalců příslušných aukčních síní.

1 / Su Pej Chung: Soukromý dopis Liou Pchu-Šuovi / 1947
pero na papíře / 26,5 x 38,5 cm / Arcimboldo 21. 5. 2013
cena vyvolávací: 8 680 Kč / konečná: 533 000 Kč / nárůst: 61,4 x

"Zajímavost tohoto dopisu spočívá ve skutečnosti, že se v něm rozepisuje jeden z pěti nejvýznamnějších čínských malířů 20. století o tom, co je a co není "skutečné" umění mladému adeptovi malířství - dle všeho ho tento o zasvěcení do umění písemně požádal. Bylo by to podobné, jako kdyby se na světovém trhu objevil dopis ve kterém by se Pablo Picasso rozepisoval o své cestě k umění mladému zvědavému obdivovateli. Dopisu, respektive tomu, co v něm bylo obsaženo, musela být již v době jeho vzniku přikládána váha - byl totiž přetištěn v jednom z čínských deníků. Pro sběratele moderních čínských obrazů, především pak těch od Sü Pej-chunga se tak stal vzácnou trofejí. Jak jsme se po aukci dozvěděli, jeho dopisy se na trhu objevují jen velice zřídka," prozradil k této pozoruhodné položce, s vůbec nejvyšším cenovým nárůstem za první pololetí, Oldřich Hejtmánek.

2 / Miska s motivy netopýrů / Čína, 19. století
porcelán, malba kobaltem a emaily / 15,5 cm / Dorotheum 18. 5. 2013
cena vyvolávací: 12 000 Kč / konečná: 288 000 Kč / nárůst: 24 x

"Takový cenový nárůst nás také překvapil. Vyvolávací cena byla takto nízká na přání prodávajícího, ale očekávali jsme nárůst pouze v řádu desítek tisíc korun. Vzhledem ke skutečnosti, že kupec pocházel ze zahraničí, se domníváme, že na světovém trhu s čínským porcelánem vzrůstá zájem nejenom o kusy z osmnáctého, ale i z devatenáctého století," uvedl k této položce znalec Dorothea Miroslav Zíka.

3 / Jiří Kolář: Bez názvu / 1963
papírová koláž / 27 x 21 cm / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
cena vyvolávací: 3 480 Kč / konečná: 72 000 Kč / nárůst: 20,7 x

"Dražba této papírové koláže předčila všechna naše očekávání a odhady, co dodat...," komentuje lakonicky prodej této na první pohled "nenápadné" položky, která ale u kupců vzbudila velký zájem, majitel síně Jiří Rybář.

4 / Alfons Mucha: Robert de Flers, Ilsée Prinzessin von Tripolis / 1901
barevné litografie / 30 x 24 cm / 1. Art Consulting 30. 5. 2013
cena vyvolávací: 3 600 Kč / konečná: 66 000 Kč / nárůst: 18,3 x

"Tak jak jsme dostali k vydražení, tak jsme i nabídli, i když bylo už předem jasné, že vyvolávací cena se pohybuje o „nulu méně“. A v tom je právě aukce nadmíru spravedlivá. Aukce podhodnoceného zboží nepřipustí to, aby se něco prodalo za málo, či pod cenu. A to se také stalo. Konečná cena v aukci byla ještě vyšší oproti všem odhadům," říká k dražbě Muchovy bibliofilie Jiří Rybář.

5 / Miroslav Tichý: Konvolut I. / 1950 - 80
lept a suchá jehla na papíře / 21,8 x 10,8 cm / Prague Auctions 9. 6. 2013
cena vyvolávací: 2 500 Kč / konečná: 31 250 Kč / nárůst: 12,5 x

Tyto dva lepty nedávno zesnulého originálního slováckého fotografa a malíře Miroslava Tichého byly draženy v rámci celého souboru jeho prací, který v červnové aukci čítal více než 140 položek. Kupce našlo na 83% z nich, některé s výraznými nárůsty. V celém souboru byly k mání vedle fotografií a obrazů pouze tři tisky, o které se opravdu bojovalo. Kromě zmíněného Konvolutu I. se dražila ještě rytina Žena, i její cena vzrostla více než pětinásobně.

6 / Jules Dupré: Krajina s dubem
olej na plátně / 41 x 70 cm / Zezula 13. 4. 2013
cena vyvolávací: 21 240 Kč / konečná: 236 000 Kč / nárůst: 11 x

K cenovému nárůstu tohoto plátna barbizonského malíře Julese Duprého a knize čínských barevných dřevořezů (8. místo), dražené ve stejné aukci, nám Tomáš Zezula řekl: "V obou případech se jednalo o velmi kvalitní díla, která u nás i v zahraničí dosahují dlouhodobě dobrých výsledků. Dražba obou předmětů byla, dá se říci velmi rušná; zájem o koupi měla celá řada kupců, kteří se dražby zúčastnili přímo v sále, ale i po telefonu, případně on-line. Zájem byl zaznamenán ze strany zahraničních i domácích kupců bez rozdílu. Nárůst ceny byl v obou případech očekávaný."

7 / Josef Hlinomaz: Drůbeží šachy / 1973
olej na překližce / 29 x 43,5 cm / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
cena vyvolávací: 33 600 Kč / konečná: 324 000 Kč / nárůst: 9,6 x

"Obrazy Josefa Hlinomaze se k nám dostanou velmi zřídka a ani je víceméně nevyhledáváme. Za 22 let jsme nabízeli snad pouze tři kusy a vždy se prodaly nad mé očekávání, ve srovnání s profesinálními tvůrci. Pan Hlinomaz má dostatek příznivců a fandů /je to podobné jako u Káji Saudka/, kteří jeho práce obdivují a mají je rádi a specializují se na sbírání malířů – naivistů," dělí se s námi o svůj názor Jiří Rybář.

8 / Kniha barevných dřevořezů / Čína, 1953
barevný dřevořez / 96 stran / Zezula 13. 4. 2013
cena vyvolávací: 11 800 Kč / konečná: 106 200 Kč / nárůst: 9 x

9 / František Hudeček: Chodec ve městě / 1943
olej na překližce / 21 x 29,5 cm / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
cena vyvolávací: 45 600 Kč / konečná: 360 000 Kč / nárůst: 7,9 x

V únoru se u 1. Art Consulting dražila kolekce drobných maleb Františka Hudečka, všechny zaznamenaly výrazné nárůsty a velký zájem dražitelů. Na otázku, jak se podařilo udržet vyvolávací cenu u tohoto souboru takto nízko, Jiří Rybář odpovídá: "Občas se zadaří a pokud je to ještě člověk mimo branži a dá si říci, tak na tom většinou i vydělá. Po smrti strýce majitel obraz našel na půdě a přijal můj návrh vyvolávací ceny. 'Vyjímečně poslušný' majitel věci, dá se řici. Kdybychom rovnou vyvolávali 300.000,- kč, tak ji nikdo asi nekoupí, ale v zápalu boje o předem vybranou položku – 'to někteří ztrácí veškeré zábrany i celou hlavu'."

10 / František Hudeček: Měsíční noc / 1943
olej na překližce / 22,4 x 31,2 cm / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
cena vyvolávací: 42 000 Kč / konečná: 324 000 Kč / nárůst: 7,7 x