Toyen a Filla v Paříži

V pařížské pobočce Sotheby’s se v květnu uskutečnila aukce impresionistů a moderny, na které se mezi nabízenými autory, jakými byl Picasso, Braque nebo Giacometti, objevili i dva čeští umělci, Toyen a Emil Filla. Celkový výnos, jenž činil 16,1 milionu euro, je druhým nejvyšším, který společnost v Paříži v této kategorii zaznamenala.

Toyen: Fardée pour Apparaître / 1962

olej na plátně / 116 x 72,8 cm / cena 288 750 eur

Plátno malířky Toyen s názvem Fardée pour Apparaître bylo namalováno roku 1962. Nabízeno bylo s aukčním odhadem 200–300 tisíc euro (odhady jsou uváděny bez provize) a nového majitele našlo za 288 750 euro, tedy za 7,1 milionu korun (výsledné ceny včetně provize). Obraz měl dobrou provenienci, ale i slušnou výstavní historii a bohaté zastoupení v odborné literatuře. Plátno Fardée pour Apparaître totiž pocházelo ze soukromé francouzské sbírky, do které bylo zakoupeno již roku 1963, a bylo několikrát vystaven ve Francii (např. v Centre Georges Pompidou) i v České republice (na malířčině souborné výstavě v Domě U Zvonu v roce 2000).

Fardée pour Apparaître, tajemná noční kompozice s jasnou svítivou barevností, patří k  nejdůležitějším dílům Toyen z 60. let. Obraz se silným erotickým nábojem zobrazuje ženskou bytost vystupující z temného zeleného pozadí. Viditelný je pouze oděv a svítivě růžový květ fuchsie. Tvář a postava jsou načrtnuty jen v siluetě. Za zmínku stojí, že příbuzné plátno Toyen z roku 1959 s názvem Brázda v zrcadle bylo vydraženo v březnové večerní aukci 1. Art Consulting, kde našlo nového majitele za 7,8 milionu korun.

Emil Filla: Zátiší s loutnou / 1946 / olej na plátně / 97 x 130,3 cm / cena 113 550 eur

Pozdní Zátiší s loutnou od Emila Filly z roku 1946 bylo nabízeno s předaukčním odhadem 120–180 tisíc euro. Vydraženo bylo nakonec za 113 550 euro, tedy za 2,8 milionu korun. Plátno pocházelo ze soukromé evropské sbírky, do níž bylo zakoupeno roku 1988 na aukci v Christie’s. Zátiší bylo již roku 1947 vystaveno na výstavě v Pražském Mánesu. Pozdní Fillova zátiší s expresivní barevností se v poslední době objevují na českém trhu čím dál tím častěji. V únoru se například drobné Zátiší s pohárem z roku 1947 prodalo na aukci společnosti Sýpka za 1,2 milionu korun. Obraz dražený v Sotheby`s byl zatím nejrozměrnějším dílem tohoto druhu.