Toyen, Jetelová a ti druzí

1. Art Consulting 26. 11. 2015

Ve čtvrtek 26. 11. 2015 se v půl sedmé večer otevřou brány Topičova salonu na Národní třídě k večerní aukci poválečného a současného umění. Mezi hvězdná díla, která budou představena, určitě patří dílo Toyen, Magdaleny Jetelové nebo Adrieny Šimotové.

Toyen: Probuzení: Šelestění per / 1955 / olej, plátno / 83 x 125 cm/ vyv. cena: 6 000 000 Kč

Toyen: Probuzení: Šelestění per / 1955 / olej, plátno / 83 x 125 cm / vyv. cena: 6 000 000 Kč

Obraz Probuzení: Šelestění per z roku 1955 od malířky Toyen pochází z přelomového období, kdy se autorka ponořila do vlastního fantasijního prostoru plného snů, halucinací a přeludů, které promítla na plátna svých obrazů. Vyvolávací cena opakovaně nabízeného díla je nyní 6 milionů korun. Před třemi lety byla práce, vystavená ve Stockholmu a na souborné výstavě, touže aukční síní prodána za vyvolávací cenu, kdy ji za necelých 5 milionů korun (včetně provize) získal kupec na telefonu. Do tohoto období lze zařadit i obraz Brázda v zrcadle (Kielspur im spiegel), který byl vydražen v roce 2011 za 7,67 milionu korun (včetně provize).

Magdalena Jetelová: Obraz / nedatováno / záznam kouřem, plátno / 170 x 250 cm/ vyv. cena: 450 000 Kč Magdalena Jetelová: bez názvu / nedatováno / záznam kouřem, plátno / 170 x 250 cm/ vyv. cena: 450 000 Kč

Dalším výrazným dílem, které se na aukci objeví, je kouřem malovaný obraz od Magdaleny Jetelové. Dílo lze zařadit do řady prací, které vznikaly od roku 1984, kdy autorka maluje barevnými dýmovnicemi na plátno. Vyvolávací cena práce, která představuje jednu z velmi zajímavých etap výtvarné tvorby Magdaleny Jetelové, bude 450 tisíc korun.

Jitka Válová: Dvě figury / 1957 / kombinovaná technika, email, kvaš, tempera, karton / 85 x 50 cm/ vyv. cena: 90 000 Kč Jitka Válová: Dvě figury / 1957 / kombinovaná technika, email, kvaš, tempera, karton / 85 x 50 cm/ vyv. cena: 90 000 Kč

Mezi další autory, kteří se objeví v Topičově salonu, bude například Adriena Šimotová, zastoupená dvěma díly. První, proškrabávaná kresba s názvem Břímě II., představuje nádhernou ukázku její křehké kresebné tvorby poloviny osmdesátých let, akryl Bez názvu pak zase o desetiletí mladší malířskou ukázku. Dražba prvního díla bude začínat na 450 tisících korunách, druhé o 90 tisíc korun níže. Další neopominutelnou autorkou je Jitka Válová. Vyvolávací cena obrazu Rozhovor – Dvě figury je stanovena na 90 tisíc korun.

Z mužských autorů nelze pominout práce Bedřicha Dlouhého, Karla Nepraše či Kurta Gebaura. Právě posledně jmenovaný představí na aukci plastiku s názvem Plavkyně II z roku 1981. Signifikantní dílo Gebauerovy tvorby tak s vyvolávací cenou 250 tisíc korun aspiruje na autorův aukční rekord.

Kurt Gebauer: Plavkyně II / 1981 / plastika, laminát / 182 x 75 x 20 cm/ vyv. cena: 250 000 Kč Kurt Gebauer: Plavkyně II / 1981 / plastika, laminát / 182 x 75 x 20 cm/ vyv. cena: 250 000 Kč