Tři miliardy za půl roku

Pololetní výsledky Christie’s

Aukční síň Christie’s ohlásila za první pololetí roku 2017 prodeje v celkové výši 3 miliardy amerických dolarů, což znamená 14procentní nárůst oproti stejnému období minulého roku. Za částky nad 10 milionů liber (12,8 milionu dolarů) byly od ledna do června prodány čtyři desítky děl.

Christie’s New York: dražba Brancusiho sochy La muse endormie, 15. 5. 2017

Aukční prodeje činily 2,8 miliardy dolarů, což představuje 29procentní nárůst oproti loňskému pololetí. Privátní prodeje do celkového obratu přispěly částkou 155,4 milionu dolarů, to je 5 procent z celku. V online prodejích pak zákazníci utratili téměř 96 millionů dolarů.

Pokles libry vůči dolaru dál posílil americkou klientelu. Kupci ze Spojených států dohromady nakoupili díla za 1,46 miliardy dolarů, na klienty z Evropy, Středního východu, Ruska a Indie (u Christie’s tzv. EMERI region) připadla 1 miliarda, asijští zákazníci pak v aukcích utratili přes 310 milionů dolarů.

Výrazný nárůst společnost Christie’s zaznamenala také v počtu děl v nejvyšší cenové kategorii, tedy v ceně nad 10 milionů liber. Zatímco ve stejném období minulého roku se takto draze prodalo 14 mistrovských děl, v letošním roce už to bylo celkem 38 položek.

Cy Twombly: Leda and the Swan, 1962 191 x 200 cm olej, tužka a voskovky na plátně   dosažená cena: 52 887 500 USD

Cy Twombly: Leda and the Swan, 1962
191 x 200 cm, olej, tužka a voskovky na plátně
dosažená cena: 52 887 500 USD, 17. 5. 2017 Christie’s New York

Mezi nejzajímavější prodeje prvního pololetí patřily například Brancusiho La muse endormie (57,4 milionu dolarů, více zde), Beckmannovo velkoformátové plátno Hölle der Vögel (36 milionů liber, více zde), Leda s labutí Cye Twomblyho (52 milionů dolarů) nebo Fangzun (obětní nádoba na víno) z období dynastie Šang vydražená za více než 37 milionů dolarů (odhadní cena 6 až 8 milionů dolarů).

Christie’s v prvním pololetí také dražila artefakty z významných uměleckých sbírek. V rámci tzv. Asijského týdne v New Yorku zaznamenala velký zájem večerní aukce čínského umění z Musea Fujita, která dosáhla celkové tržby rekordních 263 milionů dolarů. Celý aukční týden pak zaznamenal i rekord aukční série v oblasti asiatik s celkovým obratem téměř 333 milionů dolarů.

V Paříži proběhla aukce nábytku Diega Giacomettiho z kolekce Huberta de Givenchy (všechny položky se prodaly nad hranicí odhadu), v Londýně pak aukce předmětů ze sídel sběratele Roberta de Balkanyho, kde získalo nové majitele 99 procent všech položek.

Bronzová rituální nádoba na víno (Fangzun),  dynastie Šang, 13.-11. stol. př. n. l.  dosažená cena: 37 207 500 USD, 15. 3. 2017 Christie’s New York

Bronzová rituální nádoba na víno (Fangzun),
dynastie Šang, 13.-11. stol. př. n. l.
dosažená cena: 37 207 500 USD, 15. 3. 2017 Christie’s New York