Úspěch Čapka i vzácný Kosárek

Galerie Pictura 6. 4. 2016

Na večerní jarní aukci ve Velkopřevorském paláci se dražilo celkem 248 kvalitních uměleckých děl, především malířských. Ostře sledovaným prodejem byl obraz Hrající si děti Josefa Čapka, který na aukci získal svého nového majitele nad hranicí 5 milionů korun.

Josef Čapek: Hrající si děti / 1932  olej na plátně / 50 x 42 cm   cena: 5 246 000 Kč Josef Čapek: Hrající si děti / 1932
olej na plátně / 50 x 42 cm
cena: 5 246 000 Kč

Nejdráže prodaným dílem aukce se podle očekávání stal obraz Hrající si děti Josefa Čapka (zde), který po dynamické licitaci zhruba desítky zájemců v sále vystoupal z vyvolávací ceny 4,03 milionu korun na konečných 5,25 milionu korun (včetně provize). Horní hranici odhadní ceny (5,61 milionu) však nepřekonal.

Zvláštností aukce byla nabídka oleje Před bouří Adolfa Kosárka. Jeho díla se vzhledem ke své nepočetnosti dostávají na domácí trh velmi ojediněle. Za posledních 11 let je tato krajina podle databáze ART+ celkově devátým draženým dílem. Nového majitele získala za 915 tisíc korun (vyvolávací cena 793 tisíce). Ze stejného období, kolem poloviny 19. století, pochází i Krajina s postavou a troskami hradu Augusta Bedřicha Piepenhagena prodaná zájemci ze sálu za 354 tisíc korun.

Z krajinářů 2. poloviny 19. století měly úspěch obrazy Otakara Lebedy (Chalupy v horách, 244 tisíce korun) a Antonína Hudečka, jehož půvabný portrét děvčátka v zahradě Letní den získal nového majitele za 671 tisíc korun (vyvolávací cena 488 tisíc). Od tohoto díla se ovšem čekalo více, odhadní cena byla stanovena v rozmezí 976 tisíc až 1,34 milionu.

Antonín Hudeček: Letní den / 1894-7 olej na plátně / 76,5 x 81 cm cena: 671 000 Kč Antonín Hudeček: Letní den / 1894-7
olej na plátně / 76,5 x 81 cm
cena: 671 000 Kč

Výraznějšího úspěchu z umění 1. poloviny 20. století dosáhl pouze Miloslav Holý s obrazem Park Cité v Paříži z roku 1931 vydraženým za 171 tisíc nad horní hranicí odhadní ceny. Drobná malba Kamila Lhotáka Tandem z roku 1939 se prodala za standardních 793 tisíc korun.

Ze vzácně nabízených maleb Ludmily Jiřincové se u Pictury dražil olej Jezírko u Zahrádek z 50. let, o nějž spolu bojovali zájemci v sále a na telefonu až do výše 116 tisíc korun (vyvolávací cena 42 700). Stejně tomu bylo i u bronzové plastiky Jana Baucha Penelopé z konce 50. let, kterou získal sběratel na telefonu za 91 500 korun (vyvolávací cena 46 400). Portrét výtvarnice Daisy Mrázkové (Okno ateliéru) od Adrieny Šimotové (zde) byl prodán za 561 tisíc korun (cena se rovnala ceně vyvolávací s připočtením provize), tempera Vladimíra Fuky Labyrint porušuje klid z roku 1963 za 366 tisíc korun, což představuje třetí nejdráže prodaný autorův obraz.

Z prací na papíře měl úspěch barevný dřevořez Vojtěcha Preissiga Dívka, který byl vydražen za 43 900 korun (vyvolávací cena 30 500), a litografie Ludmily Jiřincové Matka s dítětem, za který dražitel na telefonu nakonec zaplatil téměř 16 tisíc korun (vyvolávací cena 1 220 korun).

Adolf Kosárek: Před bouří olej na plátně / 30 x 38,5 cm cena: 915 000 Kč Adolf Kosárek: Před
bouří
olej na plátně /
30 x 38,5 cm
cena: 915 000 Kč