Václav Zykmund válečný

Dorotheum 21. 9. 2013

V zářijové aukci pražského Dorothea se objeví, kromě mnoha dalších položek, špičkové raně poválečné plátno Václava Zykmunda z počátků Skupiny Ra. V rámci tržní nabídky tohoto autora, ale i veřejných sbírkových fondů jeho tvorby, jde o výjimečně kvalitní a rozměrnou práci. Vystavena byla v době svého vzniku na přehlídce Moderne Kunst der Tschechoslowakei ve švýcarském Luzernu.

Václav Zykmund: Odkaz války / 1945 / olej a písky na plátně / 110 x 75 cm / vyvolávací cena 360 000 Kč (včetně aukční provize)

Autorem kurátorského výběru pro výstavu konanou od července do září 1947 v Kunsthalle ve švýcarském Luzernu byl významný poválečný historik umění a pozdější dlouholetý ředitel Národní galerie, Jiří Kotalík. Kromě Václava Zykmunda byly na této přehlídce zastoupeny další tři desítky soudobých českých a slovenských výtvarníků narozených v prvních dvou desetiletích 20. století, tehdejší výtvarná špička: členové skupiny 42, surrealisté, Karel Černý a další. Obálku útlého katalogu z této poválečné zahraniční přehlídky českého umění příznačně zdobí jeden z grafických listů nočních chodců Františka Hudečka.

Václav Zykmund: Odkaz války - výřez / 1945 / olej a písek na plátně / 110 x 75 cm

"Monumentální kompozice, ohlédnutí za hrůzami války a okupace, je pojata jako sugestivní, imaginární boj dobra se zlem, jež můžeme v obraze číst v mnoha různých rovinách a interpretacích. Mimořádně zajímavým momentem je především konfrontace malovaných figur a pozadí, které tvoří souvislá vrstva drobných kamínků. Ta umožňuje ještě více vnímat plasticitu namalovaných zmítajících se figur," uvádí k plátnu Odkaz války aukční katalog.

Václav Zykmund: Průřezy / 1944 / olej na překližce / 51 x 40,5 cm / Dorotheum 18. 5. 2013 / cena: 288 000 Kč včetně provize

Obraz Odkaz války pochází z moravské soukromé sbírky, do které se dostal pravděpodobně koncem 80. let minulého století. U Dorothea se letos na jaře prodal už jiný pozoruhodný Zykmundův olej nazvaný Průřezy. Na malbu pocházející z téhož období konce války kupci v květnu příznivě zareagovali, dočkala se nárůstu z původních 120 na 288 tisíc korun. Zykmundův sedm let starý autorský rekord ovšem stále drží výjimečná raná surrealistická práce Hold fetišismu z poloviny 30. let, nabídnutá v roce 2006 u Vltavínu. Tehdy se prodala za 2,28 milionu korun.

Jen pro srovnání, jiné práce z druhé poloviny 40. let, umělecko-historicky podstatně méně zajímavé malby Vždy je den a Zátiší (Ležící žena), se dočkaly konečné ceny 672 a 527 tisíc korun. Vyvolávací cenu rozměrného Odkazu války, který se bude dražit třetí sobotu v září, lze tedy považovat za veskrze motivační.

Ke kolekci Františka Muziky, nabízené na téže aukci, více zde a zde.