Ve znamení současného umění

Sýpka 23. 10. 2016

Aukční dům Sýpka dražil na své nedělní aukci 260 předmětů. Největší úspěch tentokrát zaznamenala díla současných umělců v čele se Zorkou Ságlovou. Většina z nich pocházela ze sbírky Nadace pro současné umění Praha.

Zorka Ságlová: Zátiší (Vzpomínka na otce), 1994 akryl na plátně, 145 x 115 cm cena: 420 000 Kč

Zorka Ságlová: Zátiší (Vzpomínka na  otce), 1994
 akryl na plátně, 145 x 115 cm
 cena: 420 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stalo právě plátno Zorky Ságlové Zátiší (Vzpomínka na otce) vydražené zájemcem na telefonu za vyvolávací cenu 420 tisíc korun (všechny ceny včetně provize). Doposud se na trhu objevily pouze autorčiny grafiky, toto je první malířské dílo. Za minimální podání byl prodán i nepojmenovaný „kouřový“ obraz Magdaleny Jetelové. Nový majitel za něj zaplati 384 tisíc korun, to je třetí nejvyšší cena za obraz této umělkyně na domácím trhu.

Výrazný cenový nárůst zaznamenal akryl Petra Kvíčaly No. 24 z roku 1996, který vystoupal z minimálního podání 102 tisíc až na konečných 204 tisíc korun. Za olej Petra Nikla V trávě vydal nový majitel na telefonu 216 tisíc korun. To je třetí nejvyšší cena za autorovo dílo.

Z klasické moderny uspěl výrazně Joža Uprka s olejem Stařenka v kroji, o který se utkalo několik zájemců na telefonu a v sále, kteří cenu vyhnali ze 144 až na konečných 372 tisíc korun.

V oblasti starého umění se solidně prodala díla Adolfa Kosárka nebo Norberta Grunda. Párové krajiny F. A. Hartmanna, o jejichž nabídce jsme informovali v rubrice na trhu (více zde) bohužel nového majitele nenašly.

Z množství modernistického nábytku zaujal například dvoudílný sekretář podle návrhu Lajose Kozmy, za který zájemce na telefonu zaplatil 120 tisíc korun.

Petr Nikl: V trávě, 1992 olej na plátně, 130 x 130 cm cena: 216 000 Kč

Petr Nikl: V trávě, 1992
 olej na plátně, 130 x 130 cm
 cena: 216 000 Kč