Velký inkvizitor od Josefa Vyleťala

Galerie Art Praha 18. 11. 2018

Jednou z nejdražších položek poválečného umění v nadcházející aukci Galerie Art Praha bude obraz Velký inkvizitor od Josefa Vyleťala. Obraz, který je reprezentativním dílem z Vyleťalova zralého období, bude startovat bezmála na milionu korun.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, olej na desce, 89,5 x 77,5 cm,
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+ 22% provize),

Vyleťal motiv Velkého inkvizitora v polovině 80. let zpracovával opakovaně a jiný obraz téhož jména také již jedenáct let drží autorův aukční rekord. Obraz, rozměrnější formát než nyní nabízená malba, v prosinci 2007 dražila rovněž Galerie Art Praha. Z vyvolávací ceny 900 tisíc se dostal až na částku 1,65 milionu korun.

O tři roky později Galerie Art Praha dražila další obraz z téhož cyklu. Velký inkvizitor – Kejklíř z roku 1985 se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Třetím Vyleťalovým dílem prodaným za více než milion korun bylo bezmála dvoumetrové plátno Podivné zvěstování z roku 1974. Obraz v únoru 2014 vystoupal na aukci 1. Art Consulting ze 780 tisíc na téměř 1,44 milionu korun.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, 1985

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, 1985, olej na desce, 124 x 95 cm,
cena: 1 652 000 Kč, Galerie Art Praha 9. 12. 2007

Velký inkvizitor byl titul vůdce církevní inkvizice ve Španělsku, známější je však jako postava z Dostojevského románu Bratři Karamazové, respektive z povídky, kterou zde vypráví Ivan Karamazov. Velký inkvizitor je zde pronikavým podobenstvím o vztahu mezi vírou a církví jako mocenskou institucí.

Vedle Velkého inkvizitora bude Galerie Art Praha dražit ještě obraz Tápající III ze stejné doby a tři menší Vyleťalovy obrázky. Tápající III bude startovat na 290 tisících (+ 22% provize), ostatní díla jsou nabízena za desetitisícové částky.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor – Kejklíř, 1985

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor – Kejklíř, 1985,
olej na desce, 118 x 91 cm, cena: 1 140 000 Kč, Galerie Art Praha 25. 9. 2010