Art+Antiques Vltavín a Dolmen 16. 10. 2011

Říjnová dražba aukční síně Vltavín proběhla tentokrát společně s aukcí Galerie Dolmen. Společný obrat obou síní dosáhl slušných 2,4 milionů korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

K mání bylo na tisícovku položek. Ze zajímavé nabídky především poválečné kresby a grafiky i současného umění našlo kupce přibližně 20 procent katalogu, většinou za vyvolávací ceny.

Kamil Lhoták: Zebra

Kamil Lhoták: Zebra / 1969 / tempera, lak, plátno, karton / 15 x 21 cm / cena: 264 000 Kč

Pozoruhodného nárůstu se dočkala drobná tempera Kamila Lhotáka Zebra. Plátno fixované na kartonu z roku 1969 se vyšvihlo z 42 až na 264 tisíc korun. Za stejnou částku našla zájemce laminátová barevná plastika Michala Gabriela Červené zvíře ze známé série, na jejíž vytvoření použil autor broskvové pecky. Tato dvě díla se stala nejdražšími položkami odpoledne. Téměř dvojnásobný nárůst zaznamenala také suchá jehla Františka Tichého Capriccio II z roku 1948 (114 tisíc korun).

V nabídce bylo také cenné plátno Kamila Lhotáka Hyde Park 1899 datované do roku 1941, za odvážnou vyvolávací cenu 3,24 milionu korun však odezvu nenašlo. V případě prodeje by však překonalo květnový rekord plátna Z Paříže, vydraženého Galerií Kodl za 3,12 milionu korun.

Za první podání činící 59 tisíc korun se prodal kvalitní starší odlitek bronzu Melancholické děvče od Jana Štursy. Stejně tak tempera Vincenta Hložníka Jezdci na koních (72 tisíc korun). Za vyvolávací cenu bylo možné pořídit také bibliofilský tisk Snídaně v trávě od Vítězslava Nezvala s šesticí suchých jehel od Toyen a podpisy obou autorů, vydaný Aventinem v roce 1930 (75,6 tisíc korun), působivou slepeckou koláž Jiřího Koláře Pomník motýlům (50 tisíc korun) nebo reprodukované plátno Otakara Slavíka Červená láska z roku 2006 (90 tisíc korun).