Art+Antiques Vojtěch Preissig 2008

Z díla Vojtěcha Preissiga se na aukcích a v galeriích v současné době objevují výhradně grafické listy a kresby. Olej tohoto autora byl nabízen k prodeji naposledy před čtyřmi roky. Reprezentativní obraz Tukan, restituované dílo původně se nacházející ve Waldesově obrazárně, bylo v roce 2004 na aukci Galerie Kodl vydražen za 920 tisíc korun. Do svých sbírek jej za tuto cenu získala pražská Národní galerie. Z Waldesovy sbírky pocházelo také pět olejů, které ještě na konci 90. let dražila společnost Meissner & Neumann. Prodaly se za částky od 140 do 190 tisíc korun. Drobná práce Jezdec na velbloudu pak byla v květnu 2000 vydražena aukční síní 1. Art Consulting za 170 tisíc korun, více než sedminásobek vyvolávací ceny.

Vojtěch Preissig. Tukan / 30. léta / olej na xylolitu / 61 x 65 cm

Přestože Preissigova retrospektiva, která se konala v Jízdárně Pražského hradu před čtyřmi lety, ukázala, že se zdaleka nevěnoval pouze grafice, na aukcích se setkáváme většinou právě jen s jeho grafickými listy. Letošní první aukce společnosti 1. Art Consulting například nabídla hned čtyři takováto díla. Dvě z nich opět pocházela z Waldesovy kolekce, která byla doslova domovským přístavem Preissigových prací. Jindřich Waldes byl totiž největším umělcovým mecenášem. Zmiňované dva lepty – veduty amerického Bostonu – se prodaly za 31 tisíc, respektive 34 tisíc korun. Podstatně dráž vyšel slavný Modráček. Nového majitele stál 82 tisíc korun, o deset tisíc korun více, než za kolik byl stejný grafický list vydražen loni v květnu na aukci společnosti Dorotheum. V roce 2001 byl přitom takový list ke koupi za 45 tisíc korun.

Vojtěch Preissig: Strom v květu – studie
olej na kartonu / 24 × 19 cm / vyvolávací cena 15 000 Kč (bez 20% aukční provize)

Vzácněji se na trhu objevují také Preissigovy kresby. Reprodukovaný pastel, který bude dražen v polovině března v Dorotheu, patří k Preissigovým pracím z let 1899 a 1900, jež se v katalozích jeho výstav objevují pod názvem Pohlednice. Nabízená kresba je předlohou pro litografii Domy u potoka, jež byla v Dorotheu v loňském roce vydražena za 26 tisíc korun. Konvolut několika Preissigových prací v chystané aukci doplňuje malá olejová studie na kartonu. Jde o ideový náčrt k leptu Strom v květu, jejž Preissig vytvořil v roce 1905 a který patří do souboru volných grafických listů Coloured etchings, zahrnujících Preissigovy práce z let 1900 až 1906.

Vojtěch Preissig se narodil roku 1873 ve Světci u Teplic. V mládí na doporučení svého kamaráda Luďka Marolda pobýval několik let v Paříži, kde pracoval mimo jiné pro Alfonse Muchu. V roce 1910 odešel do Spojených států, odkud se definitivně vrátil až po dvaceti letech. Patří mezi naše nejvýznamnější grafiky nejen přelomu století, ale 20. století vůbec. Preissig je zajímavou postavou i jako aktivní účastník prvního i druhého odboje, kdy službu vlasti jednoznačně upřednostnil před vlastními uměleckými ambicemi. Během první světové války se ve Spojených státech účastnil organizace hnutí na podporu legií a ve prospěch vzniku samostatného Československa. Za druhé světové války se zapojil do vydávání ilegálního časopisu V boj. To se mu stalo osudným. V září 1940 byl zatčen, dva a půl roku byl vězněn a následně internován v koncentračním táboře Dachau, kde v červnu 1944 zemřel.

Vojtěch Preissig: Modráček / 1903

barevný lept na papíře / 49,5 × 37,5 cm / cena: 82 600 Kč (1. Art Consulting, 4. 2. 2008)