Art+Antiques Vojtěch Preissig 2009

Jméno Vojtěcha Preissiga asi není třeba zvlášť představovat. Tím spíše, že jsme se na stránkách rubriky, která mapuje významná díla na českém aukčním a mimoaukčním trhu, s Preissigem před necelými dvěma lety již setkali. Důvodem, proč po tomto jménu saháme znovu, je ojedinělá abstraktní práce.

Vojtěch Preissig: Pohádka / 1936 / olej na masonitu / 98 x 122 cm / cena při osobním jednání

Malba z roku 1936, kterou vám představujeme, patří ke zcela výjimečným Preissigovým obrazům. Za posledních více než deset let se na trhu podobná práce neobjevila. Několik olejů bylo prodáno v rámci rozprodeje Waldesovy sbírky. Mezi nimi byly i některé abstraktní práce, ale žádná neměla charakter monumentální abstraktní malby. „Jedná se o mimořádné dílo jak v rámci experimentální Preissigovy tvorby, tak v širším kontextu umění zhodnocujícího informelní prvky v obraze 20. století,“ říká Tomáš Vlček, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze, který byl autorem poslední souborné umělcovy výstavy. Obraz pochází ze soukromé sbírky, do které se dostal po druhé světové válce přímo z rodiny autora.

Jen stěží se dá říci, že podobných obrazů se na trhu již více neukáže, ale podle Vlčka je počet takových výskytů značně omezen, především co se významnosti obrazu týče. „Už proto, že toto dílo tvoří inverzní pandán k obrazu ve sbírce NG, který je stejného formátu a techniky. Preissigových obrazů z třicátých let není o mnoho více, než bylo publikováno, soupis z roku 1983 uvádí 38 děl,“ říká Vlček. Z toho rovných dvacet jich je ve sbírce Národní galerie. Je mezi nimi i Tukan, asi nejvýznamnější umělcovo plátno, které se v posledních deseti letech na trhu objevilo. Prodal se v květnu 2004 na aukci Galerie Kodl za vyvolávací cenu 920 tisíc korun.

Podle Miroslava Koreckého, v jehož galerii je obraz nabízen, lze cenu takového obrazu jen velice stěží stanovit. Srovnatelný Preissig se na trhu totiž dosud neprodával. Lze ale předpokládat, že výsledná cena se bude pohybovat v řádu několika milionů korun. Vždyť kolem deseti milionů korun se dnes prodává téměř každý Štyrský, Toyen či Filla. A takových obrazů se objevuje několik do roka. Ale Preissigových rozměrných abstrakcí?! Preissigova tvorba však podle Vlčka není dostatečně doceněna a ještě dlouho nejspíš nebude. Nelze proto vyloučit, že částka, která se momentálně může zdát zcela maximální, bude v budoucnu jen zlomkem ceny tohoto a jiných podobných děl. „I kdyby se prodával Preissig v tuto chvíli za jakoukoliv cenu, znamená to, že u tak významného obrazu bude cena už jenom vyšší,“ říká Korecký

Vojtěch Preissig: Z cyklu Art fundamental / 1922
akvarel a kvaš na papíře / 20 x 28 cm / vyvolávací cena: á 283 000 Kč (1. Art Consulting 25. 11. 2009)

Z již zmiňované Waldesovy sbírky pocházely i dva abstraktní akvarely ze začátku 20. let, které se objevily ve večerní aukci společnosti 1. Art Consulting. Vyvolávací cena včetně aukční provize byla shodně 283 tisíc korun. Za podobné ceny se kdysi prodávaly Kupkovy abstraktní akvarely, během několika mála let se jejich ceny ovšem výrazně zvýšily. Bude proto zajímavé sledovat, jak se povede Preissigovým pracím, které nejsou stále tolik doceněné a především se téměř nevyskytují. Jak byly tyto práce s mimořádnou proveniencí nakonec úspěšné, se dozvíte v příštím čísle našeho časopisu.