Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
Text Vašátková Vendula | Datum 01.06.2018
Osmá aukce Arthouse Hejtmánek v prostorách bubenečského tuskula nabídla více než dvě stovky artefaktů. Konečný výsledek Muzikovy Švadleny nezklamal, překvapili někteří autoři střední cenové hladiny a dobře se prodávaly také starožitnosti.
František Muzika: Švadlena, 1921,
olej na plátně, 71 x 55 cm,
cena: 5 084 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018
Na zahradní aukci Arthouse Hejtmánek v poslední květnový den se vydražilo 78 procent z nabízených děl, která se v souhrnu prodala za více než 35 milionů korun. Dle očekávání se nejdražší položkou stalo znovuobjevené plátno Švadlena od Františka Muziky, které se veřejnosti představilo téměř po sto letech od svého prvního vystavení v Rudolfinu (více zde).
Z vyvolávacích 1,8 milionu (+24 % provize) jej nakonec vydražil klient na telefonu s velkým nárůstem za konečných 5 milionů korun. Obraz se tak zařadil na čtvrtou příčku v rámci Muzikova top 10.
Karel Malich: Light - Air IV, 1973 - 1999,
nerezové dráty, nitě, kolorováno, 215 x 120 x 105 cm,
cena: 2 976 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018.
Nových cenových maxim se dočkalo několik dalších autorů. Po šesti letech si o více než 300 tisíc vylepšil svůj aukční rekord Karel Malich, když byl jeho drátěný dvoumetrový objekt Light - Air IV přiklepnut zájemci na sále za cenu těsně pod hranicí 3 milionů korun. Jedná se zároveň již o dvanáctý artefakt tohoto třiadevadesátiletého umělce, který se a aukci přehoupl přes milion korun.
Na nejvyšší příčku dosáhl rovněž další žijící autor, a to Jan Švankmajer s Falešnou želvou z roku 2005, která byla přiklepnuta za 223 tisíc korun. Nutno nicméně poznamenat, že tato částka byla současně cenou vyvolávací. Velmi dobře se prodala také další položka spadající do této kategorie soch. O bronzovou Kazi Olbrama Zoubka byl zájem a poslední dražitel musel nakonec nabídnout 1,49 milionu, což je v rámci autorových prodejů třetí nejvyšší pozice. Druhá z plastik, Teta, byla přiklepnuta za sumu 1,1 milionu korun stejnému klientovi.
Ladislav Šíma: Autoportrét, 1907-08,
olej na kartonu, 100 x 73 cm,
cena: 347 200 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018
Kandidátem na aukční rekord bylo také rané velkoformátové Nocturno od Aloise Kalvody, o němž jsme referovali zde. Obraz s vyvolávací cenou 800 tisíc (+ 24% provize) však nakonec zůstal nevydražen.
Josef Franz Danhauser: Dámský psací stůl, 1830,
ořech a dub, 99 x 139 x 61 cm,
cena: 595 200 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018
Segment starožitností a designu je u Arthouse Hejmánek dlouhodobě početně zastoupen a nejinak tomu bylo také tentokrát, a to zejména v případě historického nábytku a habánské keramiky.
Připomenout musíme alespoň biedermaierový stůl vídeňské provenience, který typově odpovídá modelu z majetku rakouské arcivévodkyně Sophie (595 tisíc korun), slavný čajový stolek od Adolfa Loose (521 tisíc korun), kubistické sofa z návrhu Pavla Janáka (360 tisíc korun) nebo habánský talíř z roku 1703 pocházející původně ze sbírky Olřicha Blažíčka (174 tisíc korun).
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 202423. dubna 2024
15. července 2020
16. března 2020
16. ledna 2019
18. února 2020
3. prosince 2018
28. května 2018