Art+Antiques Výprodej Tichého

Prague Auctions 9. 6. 2013

I na své červnové aukci pokračovala společnost Prague Auctions ve výprodeji pozůstalosti Jiřího Balcara. Jeho kresby a akvarely byly k mání za ceny od 2 do 10 tisíc korun. Druhou podstatnou část dražené kolekce pak tvořil soubor sto třiceti fotografií Miroslava Tichého. Prodalo se přes 80 procent z nich, dohromady za 3,1 milionu korun. Celková úspěšnost aukce byla necelých 60 procent, z 532 katalogových čísel našlo nového majitel 277 položek. Obrat činil 7,2 milionu korun a za více než sto tisíc korun bylo vydraženo sedm děl.

František Kupka: Oválné zrcadloFrantišek Kupka:
Oválné zrcadlo / 1910
pastel na papíře / 25 x 18 cm /
cena: 362 500 Kč

Nejdražším dílem aukce se stala pastelová studie Františka Kupky k obrazu Oválné zrcadlo, která se prodala za vyvolávací cenu 362 tisíce korun. S nárůstem ze 75 na 212 tisíc korun se prodal obraz Brána od Vladimíra Kopeckého, malba na linoleu z roku 1969. Dosažená cena je sice autorovým aukčním rekordem, před pěti lety však společnost obraz neúspěšně nabízela za 490 tisíc korun.

Fotografie Miroslava Tichého pocházející z jeho pozůstalosti byly vyvolávány za částky od 15 do 34 tisíc korun a většina z nich odešla za vyvolávací ceny. Výjimkou bylo pouze několik snímků v autorských paspartách, které se dostaly až na 60 tisíc korun. Nejvýraznější z nich byl vydražen dokonce za 125 tisíc korun. Z hlediska českého trhu s uměním jde o nesporný úspěch – takto velká kolekce fotografií zde nebyla nikdy dražena a dosavadní Tichého aukční rekord měl hodnotu 61 tisíc korun. Na mezinárodním trhu jsme však současně svědky poklesu zájmu o Tichého dílo. Zatímco v minulých letech jej na veletrhu Art Basel běžně nabízelo několik galerií najednou a ceny se pohybovaly od 5 do 7 tisíc eur za snímek, letos nebyly jeho fotografie vůbec vystaveny.

Miroslav TichýMiroslav Tichý: bez názvu
černobílá fotografie / 28 x 22,4 cm /
cena: 125 000 Kč

Z děl, jež zůstala nevydražena, je třeba zmínit kuriózní případ abstraktní malby nabízené jako dílo Zdeňka Sýkory. Zatímco aukční síň obraz uváděla jako „reprezentativní ukázku“ malířovy rané tvorby, podle Lenky Sýkorové jde o seškrábanou malbu, kterou Sýkora sám za hotové dílo vůbec nepovažoval a kterou v 60. letech daroval svému příteli jako plátno k dalšímu použití (více o tomto případu v samostatném článku).