Výstava 1. Art Consulting, duben 2010

V Topičově salonu v Praze probíhá až do středy 28. dubna předaukční výstava společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery.

Vystaveno je sice jen 51 obrazů, shromážděná kolekci by však klidně trumfla leckterou regionální galerii. Celková vyvolávací cena nabízených děl je 40 milionů korun.

Nejdražšími položkami aukce, která se uskuteční ve středu 28. dubna od 18.30 v Topičově salonu, jsou obrazy Dvůr v Kácově od Jana Zrzavého a Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje od Emila Filly. Dražba obou začne na částce 4,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Staří mistři jsou zastoupeni dalším reprezentativním Karelm Škrétou ze sbírky mělnické větve rodiny Lobkowiczů. Luneta Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavovi z roku 1641 bude nabízena za 2,8 milionu korun. Za pozornost stojí jistě i dvě krajiny od Norberta Grunda (á 450 tisíc korun) ze sbírky Jindřicha Waldese. Z umění 19. století je třeba jmenovat hlavně drobný olej Najády svádí Satyra od Beneše Knüpfera (140 tisíc korun).

Nejsilněji je tradičně obsazena kategorie meziválečné avantgardy. Vedle již jmenovaných děl Emila Filly budou nabízeny obrazy Václava Špály, Rudolfa Kremličky, Pravoslava Kotíka či Maxe Kopfa. Krásným artificialistickým akvarelem je zastoupen také Jindřich Štyrský.

Z poválečného umění si nejvíce pozornosti zaslouží pozoruhodný obraz Deska III. od Jiřího Balcara. Jde o takřka monochromní hnědočervenou malbu z roku 1962, která je nabízena za 350 tisíc korun. Obrazem Modrý křik z roku 1967 je zastoupen také Mikuláš Medek. Byť cena 1,25 milionu korun není nikterak přehnané, v Medkově případě je těžké dopředu odhadovat, jak se kupci zachovají.

Nejmladším autorem v nabízeném souboru je Vladimír Kokolia. Jeho rozměrné plátno Pokolení z loňského roku je nabízeno za 350 tisíc korun.