Z Brna do Hongkongu

Čínská socha z Česka na aukci v Hongkongu

Sothebyʼs – Zlacená bronzová soška bódhisattvy nekonečného soucitu a milosrdenství ze sbírky Josefa Moráka, která se před třemi lety na aukci brněnské aukční síně Zezula prodala za rekordních 19,11 milionu korun, byla začátkem října nabídnuta na aukci v Hongkongu. Prodala se zde za 4,6 milionu hongkongských dolarů, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu. V korunách tak soška nového majitele vyšla na 14,4 milionu korun. I když nebudeme zohledňovat provizi aukční síně, prodávající se tak dostal jen na 75 procent ceny, za kterou sošku v Česku pořídil.

Buddha Avalókitéšvara, Čína, 1447 zlacený bronz, výška 34,9 cm,  cena: 14 398 000 Kč
Buddha Avalókitéšvara, Čína, 1447
zlacený bronz, výška 34,9 cm,
cena: 14 398 000 Kč

Třicet pět centimetrů vysoká soška je výjimečná kvalitou svého zpracování a přípisem na zadní straně, podle kterého lze datovat. Nápis „Rok ting-mao za císaře Čeng-tchunga“ odpovídá roku 1447. „Mingské bronzové zlacené buddhistické plastiky jsou dlouhodobě hledaným uměleckým artiklem. Tato umělecká díla vznikala především od doby Jung-le (1403­–1424) až do 40. let 15. století, kdy vrcholil na čínském dvoře zájem o tibetský buddhismus. V současné době podobných prací na celém světě nalezneme jen několik desítek,“ napsal před třemi lety pro ART+ Filip Suchomel (zde), který postavu bódhisattvy identifikoval jako bohyni Kuan jin, což je v Číně oblíbená podoba Buddhy Avalókitéšvara. V Hongkongu byla soška dražena jako Buddha Avalókitéšvara s poznámkou, že představuje důležitý doklad vývoje buddhistické ikonografie v polovině 15. století. Jako srovnávací materiál katalog zmiňuje sošku v Palácovém muzeu v Pekingu, která je datována do roku 1441.

Aukční dům Zezula

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Umění není jen investice

Umění není jen investice

22. dubna 2018

První ochutnávka (díl druhý)

První ochutnávka (díl druhý)

20. září 2017