Art+Antiques Zezula 12. 11. 2011

Třetí a poslední letošní aukce brněnského domu Zezula proběhla v sobotu 12. listopadu. Celkově se prodalo velmi dobrých 63 procent položek za 4,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Lépe než obrazy šly tentokrát na odbyt starožitnosti. „Je cítit, že se mezi sběrateli zvedá zájem o užité umění, umělecké řemeslo a asiatika, tak trochu na úkor obrazů,“ komentoval to majitel aukčního domu Tomáš Zezula.

Z malby se nejdráže prodal olej s tradičním holandským námětem Piják a kuřáci od Davida II. Tenierse. Restaurovaná malba na dřevě ze 17. století byla vydražena za vyvolávací cenu 212 tisíc korun. S mírným nárůstem na 112 tisíc korun pak našlo kupce plátno jednoho z následovníků Jana Brueghela st. Hostinec na břehu řeky. Výrazného nárůstu z 11 na 61 tisíc korun se dočkala studie sedícího Bulhara od málo známého předválečného malíře Jana Václava Mrkvičky.

Terina s víkem / Slovensko, Holíč

Terina s víkem / Slovensko, Holíč, 1756–70 / fajáns / výška 23,2 cm / cena: 141 600 Kč

Velký zájem byl o práce na papíře, za první podání se prodalo akvarelové Zátiší s jablky od Václava Špály, s více než polovičním nárůstem pak sada menších dřevorytů k Mystikům a vizionářům Josefa Váchala (34 a 30 tisíc korun). Relativně nízké vyvolávací ceny v řádu desetitisíců svědčily prodeji položek z nabídky nábytku, textilu a také skla. Šestinásobný nárůst na 35 tisíc korun zaznamenaly švýcarské konzolové hodiny z konce 19. století. Broušený německý skleněný pohár Franze Antona Siebela datovaný kolem 1820 vylétl téměř čtyřnásobně (66 tisíc), trojnásobně pak kavkazský koberec z 19. století (34 tisíc korun).

Nejdražší a nejžádanější položkou keramiky se stala fajánsová terina s víkem v podobě bažanta ze slovenského Holíče 18. století. Z prvního podání činícího 18 tisíc se dostala až na neuvěřitelných 142 tisíc korun. „Dosažená cena je mimořádná v našem i mezinárodním kontextu. Teriny v podobě zvířat jsou velmi vzácné a sběratelsky frekventované. O položku bojovalo několik zájemců, nad částkou 60 tisíc korun už pak šlo o souboj dvou dražitelů,“ říká Tomáš Zezula.

Bílá Tárá / Tibet

Bílá Tárá / Tibet, pozdní dynastie Ming
zlacený bronz / výšak 21 cm / cena: 153 400 Kč

Úspěch zaznamenala i asiatika. Jeden příhoz nad vyvolávací cenu našla zájemce dvojice čínských chrámových strážců z pozdní dynastie Ming, s téměř polovičním nárůstem odešla také tibetská soška sedící bohyně Táry (obojí 153 tisíce korun). Výrazně vylétla cena také u tibetské bronzové sochy Jednáctihlavý Avalókitéšvara, skončila na částce 77 tisíc korun.