Art+Antiques Zezula 27. 3. 2010

Jubilejní 30. aukce společnosti Zezula, která se uskutečnila v sobotu 27. března, vynesla necelých 5 milionů korun, což je třetí nejlepší výsledek v historii tohoto aukčního domu. Nejdražším dílem aukce se staly věžové hodiny z 16. století, které se prodaly za vyvolávací cenu 690 tisíc korun. Za vyvolávací cenu byly prodány i tři další položky, které překonaly hranici sta tisíc korun. Celková prodejní úspěšnost byla 64 procent.

Věžové hodiny / Francie / Německo, 16. stol.
výška: 23,5 cm / cena: 690 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.)

Z výtvarného umění hranici sta tisíc korun překonal pouze ženský akt od Alfreda Justitze, za nějž nový majitel nabídl 333 tisíc korun. S aukční provizí se přes sto tisíc korun přehoupla ještě Historická scéna s Janem Amosem Komenským, která stála 103 tisíc korun. Bez kupce naopak zůstala dvojice párových krajin od Jana Jakuba Hartmanna, které měly být zlatým hřebem aukce. Dvě drobné malby na tepané měděné desce, dražené jako jediná položka, byly nabízeny za 2 miliony korun.

Zbývající dvě stotisícové položky byly nabízeny v rámci kategorie varia. Šlo o bohatě zdobený slonovinový pohár z druhé poloviny 17. století (131 tisíc korun) a šavli z damašské ocele, pravděpodobně syrskou práci (137 tisíc korun). Za úspěch lze považovat také cenu 75 tisíc korun za 20 cm vysokou broušenou sklenici s loveckými výjevy, výrobek harrachovské sklárny z doby kolem roku 1830, pravděpodobně z ruky Dominika Biemanna. Dražba této sklenice začínala na polovině finální částky. Největší boj se strhl o míšeňskou sošku Perličky, pozdější výrobek podle modelu J. J. Kändlera z roku 1741. 16 cm vysoká soška se z 5,5 tisíce dostala až na 86 tisíc korun.