Zezula, listopad 2011

V sobotu 12. listopadu od 10 hodin proběhne v Brně třetí letošní a celkově 36. aukce domu Zezula. Do prodeje jdou dvě stovky položek výtvarného umění a přes tři stovky položek starožitností a asiatik. Na obálce katalogu nás vítá dvojice čínských chrámových strážců z pozdní dynastie Ming. Sošky z černě lakovaného zlaceného bronzu začínají dražbu na 142 tisících korunách (všechny ceny již obsahují 18% provizi).

Chrámoví strážci / Čína, pozdní dynastie Ming

černě lakovaný zlacený bronz / výška 22 cm

Z asiatik, u nás v poslední době oblíbených, lze pořídit také sošku sedmioké bohyně Táry sedící v lotosové pozici, také z pozdní dynastie Ming. Předmět má podle katalogu výjimečnou kvalitu a raritní sběratelskou hodnotu. Nabízen je za 106 tisíc korun. K mání je také několik japonských svitků s vyvolávací cenou do 10 tisíc korun nebo čínská hedvábná výšivka dle předlohy Wej-Čchenga za necelých 18 tisíc korun. Perská luxusní kovová šperkovnice s klíčkem a se zlaceným ornamentálním dekorem má vyvolávací cenu 29 tisíc korun.

Zajímavostí je geometrický obraz zhotovený z křídel tropických motýlů, původem z Bolívie nebo Peru první poloviny 20. století za 3,5 tisíce korun nebo rituální obličejová maska z Tanzánie, z oblasti od pobřeží Indického oceánu, za 4,7 tisíce korun.

Carlo Marrati (připsáno): Panna Maria

Carlo Marrati (připsáno): Panna Maria / olej na plátně / 48 x 37,5 cm

Katalog obsahuje zajímavou kolekci staré krajinářské malby. Nejdražším nabízeným dílem je krajinná scenérie Hekabé a Polydoros z dílny Jana Jakuba Hartmanna s vyvolávací cenou 578 tisíc korun. Nabízena je také Krajina u Kleve holandského krajináře C. B. Koekkoeka za 260 tisíc korun. Olej na dřevě je datovaný rokem 1846. K mání je také tradiční holandský námět Piják a Kuřáci Davida II. Tenierse za za 212 tisíc korun. Obě díla jsou opatřena restaurátorskou zprávou manželů Bergerových a posudkem G. Elbelové. Za 283 tisíc korun lze koupit plátno se čtoucí Pannou Marií v pozadí s průhledem do krajiny. Je připsáno Italu Carlu Marattimu. V nabídce je také čtveřice ruských ikon z 19. století, cenově od 7 do 14 tisíc korun, a menší olej na kartonu Ruina hradní věže od Augusta Bedřicha Pieppenhagena (58 tisíc korun).

Maska / Tanzánie, pol. 20. století

rituální obličejová maska z oblasti Duruma a Zaramo

V nabídce kresby a grafiky zajímavá akvarelová studie Proporce od Vojtěcha Preissiga, pocházející z Waldesovy sbírky. Její vyvolávací cena je 177 tisíc korun. Ze stejné sbírky je k mání také několik starých tisků. Zajímavostí je například pětice grafik Victora Adama z roku 1840 se zobrazením francouzských vojenských uniforem (23 tisíc korun) nebo pětice dřevorytů k malému vydání Mystiků a vizionářů Josefa Váchala (19 tisíc korun).

Mezi takzvaná „varia“ jsou zařazeny také zlaté pánské mechanické náramkové hodinky Vacheron & Constantin, vyrobené ve 40. letech 20. století v Ženevě. Jejich vyvolávací cena je 58 tisíc korun. K mání jsou také vídeňské hodiny s galantními scénami malovanými emaily z druhé poloviny 19. století. Dražbu začínají na 46 tisících korunách.

Jan Jakub Hartmann (dílna): Hekabé a Polydoro

Jan Jakub Hartmann (dílna): Hekabé a Polydoros / olej na dřevěné desce / 27,5 x 39 cm