Art+Antiques Znovu přes sto

Galerie Kodl a Vltavín 30. 11. 2014

Nabitý konec listopadu, kdy se během deseti dnů uskutečnilo pět velkých aukcí, ukončila v neděli 30. listopadu společná aukce galerií Kodl a Vltavín. Na pražském Žofíně se sešel plný sál dražitelů a diváků, další kupci se aukce zúčastnili po telefonu. Tržba z více než 450 nabízených položek činila přes 105 milionů korun, přičemž nového majitele našly zhruba dvě třetiny z nich (ceny jsou uváděny včetně provize). Z hlediska celkového obratu šlo o nejúspěšnější aukci letošního roku. Za více než milion korun se prodalo 21 obrazů, dalších 66 děl stálo více než sto tisíc korun.

Toyen: Sen / 1937Toyen:
Sen / 1937
olej na plátně / 81 x 107 cm / cena:
16 320 000 Kč

Nejdražším nabízeným kusem byl Sen od Toyen, obraz stejného formátu a ze stejného roku jako malířčina stěžejní malba Spící, která se před pěti lety prodala za vyvolávací cenu 23 milionů korun. Dražba startovala na 14,4 milionu, vítěz aukce, dražící po telefonu, obraz nakonec získal za 16,32 milionu korun. Dosažená cena je druhou nejvyšší cenou za Toyenino dílo. Druhý nabízený malířčin obraz Beze stop z roku 1955 se prodal za 4,8 milionu korun. Na trh se toto dílo vrátilo po deseti letech, jeho cena za tu dobu vzrostla o 274 procent.

Na aukci padla řada autorských rekordů, zejména v kategorii umění 19. století. Václav Brožík své dosavadní aukční maximum vylepšil o sto tisíc, když se jeho obraz Husopaska prodal za 2,64 milionu korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Obraz se na český trh dostal ze Spojených států, kde byl letos na jaře na jedné z lokálních aukcí vydražen v přepočtu za necelý milion korun, pětinásobek očekávané částky. Další Brožíkovy obrazy Kometa a Faraonova dcera se prodaly za 960 a 720 tisíc korun.

František Tkadlík: Víra, Naděje a Láska / 1824 František Tkadlík: Víra,
Naděje a Láska / 1824
olej na plátně / 94 x 73 cm
cena: 1 440 000 Kč

Z 1,2 na 1,44 milionu korun vystoupal obraz Víra, Naděje a Láska od Františka Tkadlíka, zdaleka nejlepší a největší malířovo dílo, jaké se objevilo na české aukci. Tkadlíkův předchozí, devět let starý rekord měl hodnotu 540 tisíc korun. Již potřetí v letošním roce své aukční maximum vylepšil Beneš Knüpfer, když se jeho obraz Nejistá kořist prodal za 960 tisíc korun. Druhý Knüpferův obraz Trio faunů se prodal za 444 tisíc korun, což je malířova pátá nejvyšší cena dosažená v aukci.

Galerista Martin Kodl jako jeden z největších úspěchů aukce hodnotí cenu 1,02 milionu korun za dramatickou krajinu Po bouři od Josefa Ullmanna. Obraz startoval na částce 192 tisíc a dosavadní autorův rekord překonal o 400 tisíc korun. Vůbec nejdražším kusem v rámci umění dlouhého 19. století byl obraz Samota od Jakuba Schikanedera, který se prodal za 6,72 milionu korun. Úspěchem jsou rovněž prodeje děl Josefa Navrátila (1,56 milionu), Antonína Chittussiho (840 tisíc) či Vojtěcha Hynaise (660 tisíc korun). Aukční premiérou byla dražba obrazu Ave Maria od Christiana Rubena, který vystoupal z necelých sto na 144 tisíc korun. Vůbec největší nárůst zaznamenal anonymní Pohled na Duchcov z první poloviny 19. století, který se dostal z 30 na 216 tisíc korun.

Josef Ullmann: Po bouřiJosef Ullmann: Po bouři
olej na plátně / 140 x 94 cm
cena: 1 020 000 Kč

Hned čtyři díla Emila Filly se prodala za částky nad milion korun, nejdráže Holandské zátiší z roku 1914, jehož cena v průběhu dražby vzrostla z 6,6 na 8,76 milionu korun. Dosažený výsledek je o to zajímavější, že nešlo o malbu na plátně, ale na lepence. Za 1,92 milionu korun, dvojnásobek minimálního podání, odešlo Zátiší se sklenicí a pomerančem z roku 1947. Bojovalo se také o atypické Zátiší u okna z doby kolem roku 1924, které vystoupalo z necelého půl milionu na 1,02 milionu korun.

Z klasické moderny se za milionové částky prodaly ještě po dvou obrazech od Josefa Čapka (2,04 a 3,84 milionu) a Václava Špály (1,62 a 1,68 milionu), abstraktní malba Josefa Šímy z roku 1956 (4,92 milionu), Žena před zrcadlem od Františka Janouška (2,4 milionu) a Chalupa v Železných horách od Jindřicha Pruchy (1,56 milionu korun). Úspěchem je také cena 1,02 milionu korun za květinové zátiší od Jiřího Karse. Šlo o teprve třetí malířův obraz, který překonal milionovou hranici. Raná přímořská krajina od Kamila Lhotáka se prodala s nárůstem za 1,92 milionu korun. Ještě výrazněji se bojovalo o obraz Jana Kotíka Pracovna z roku 1941. Z 336 tisíc jej dražitelé vyhnali až na 840 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za Kotíkovo dílo.

Emil Filla: Holandské zátiší / 1914Emil Filla: Holandské zátiší / 1914 / olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm / cena: 8 760 000 Kč

Součástí dražené kolekce byla i pětice akvarelů Františka Kupky, část ilustrací k básnické sbírce Leconta de Lisla Les Erinnyes. Prodaly se jen dvě z nich, a to za 468 a 480 tisíc korun. Z prací na papíře byly za vysoké částky vydraženy ještě kvaše Vánoční nálada a Jaro v Hrusicích od Josefa Lady (780 a 720 tisíc), ilustrace Zdeňka Buriana ke knize Opolidé a předlidé (384 tisíc) nebo kresba tuší Černé slunce od Josefa Šímy (600 tisíc korun). Dílčím rekordem je cena 108 tisíc za dřevoryt Adam a Eva od Josefa Váchala, jde o nejvyšší cenu za jednotlivou autorovu grafiku.

Pozici nejdražšího žijícího malíře znovu potvrdil Theodor Pištěk, když se jeho třicet let stará malba Racek letící do snu prodala s nárůstem za 3,48 milionu korun. Obraz, který má na šířku více než tři metry, tak malířův loňský cenový rekord překonal o necelých 300 tisíc korun. Novým autorským rekordem je také cena 336 tisíc za obraz Sám od Vladimíra Kopeckého. Mezi nevydraženými díly naopak zůstalo jedno z titulních děl aukce, obraz Václava Boštíka z roku 1957, který byl nabízen za 2,52 milionu korun.

Theodor Pištěk: Racek letící do snu / 1984Theodor Pištěk: Racek letící do snu / 1984
akryl a stříkaný hliník na papíru podlepeném jutou / 230 x 320 cm / cena:
3 480 000 Kč