Zprávy z Mnichova

Perugino a Bronzino - Chirico i Mathieu

Září je tu, do školních škamen zasedly děti a na své osazenstvo čekají po letní přestávce také aukční síně. I když „pravá“ aukční sezóna začne až od října, i v září se máme na co těšit. Pojďme se nyní podívat, co nás v druhé polovině září čeká v Mnichově.

Jacques Dubois: intarzovaný sekretář / 2. pol. 18. století, Paříž / Neumeister Mnichov 19. 9. 2013, č. kat. 368 /odhad 15 000 - 20 000 eur

Před říjnové svátky piva naplánovaly v bavorské metropoli své aukce tradiční aukční domy Neumeister a Hampel, přičemž především v nabídce druhého zmíněného se najdou tentokráte opravdové skvosty.

Pietro di Cristoforo Vannucci „Perugino“: Pieta / přelom 15.-16. století / olej a tempera na desce / 89 x 72 cm / Hampel Mnichov 19. 9. 2013, č. kat. 560 / odhad 600 000 - 1 000 000 eur

Na 19. 9. má naplánovanou aukci starého umění dům Neumeister. Tentokrát však v nabídce co do kvality hrají prim především starožitnosti a umělecké řemeslo. Dražitelé se mohu těšit na perfektně zachované čajové či kávové servisy z Míšně vyrobené okolo roku 1735 (např. č. kat.. 33, odhad 8 – 10 000 EUR) nebo na intarzovaný sekretář, který v druhé polovině 18. stoletní vytvořil v Paříži Jacques Dubois (č. kat. 368, odhad 15 – 20 000 EUR). Zaujme rovněž kvalitní stříbrný reliéf s námětem Alexander Veliký před Diogenem vzniklý okolo roku 1700 v Gdaňsku (č. kat. 115, odhad 20 – 22 000 EUR).

Agnolo di Cosimo Turi „Il Bronzino“: Zvěstování / kol. pol. 16. století /olej na dřevě / 130 x 120 cm / Hampel Mnichov 19. 9. 2013, č. kat. 561 / odhad 1 - 1,5 milionu eur

Na takřka stejný termín (19. a 20. 9.) naplánoval zářijové prodeje konkurenční aukční dům Hampel, u něhož si opět přijdou na své milovníci všech uměleckých žánrů a směrů. Mimo nabídky starožitností a uměleckého řemesla budou dražena asiatika nebo vzácné knihy a nechybí samozřejmě staří mistři nebo moderní umění, případně sochy. Mezi vrcholy v nabídce patří nepochybně obraz Piety, který vytvořil Pietro di Cristoforo Vannucci známý jako „Perugino“ u něhož byl odhad stanoven na 600 000 – 1 000 000 EUR (č. kat. 560). Toto dílo však překonává následující položka, jíž je Zvěstování od Agnola di Cosimo Tori „Il Bronzino“ s odhadem 1 000 000 – 1 500 000 EUR (č. kat. 561).

Franz Werner von Tamm (připsáno): Flora / kol. roku 1700 / olej na plátně / 130 x 95 cm / Hampel Mnichov 19. 9. 2013, č. kat. 600 / odhad 12 000 - 15 000 eur

Pro středoevropské prostředí bližší a rovněž finančně méně náročnější jsou například položky připisované Bartholomeu Altomontovi (skica ke fresce s námětem Kamenování sv. Štěpána, č. kat. 574, odhad 5 – 6 000 EUR) nebo Franzi Werneru von Tammovi, jehož práce můžeme najít ve sbírkách českých galerií, hradů a zámků (Flora, č. kat. 600, odhad 12 - 15 000 EUR). Nabídka starých mistrů opravdu tentokrát uspokojí i ty nejnáročnější.

Giorgio de Chirico: Autoportrét / 1951 / olej na desce / 40 x 30 cm / Hampel Mnichov 20. 9. 2013, č. kat. 1349 / odhad 80 000 - 120 000 eur

V sekci moderního a současného umění následně vzbudí pozornost práce Giorgia de Chirica, například jeho Autoportrét (č. kat. 1349, odhad 80 – 120 000 EUR) nebo Victora Vasarelyho (např. č. kat. 1362, odhad 100 – 120 000 EUR), případně George Mathieu a jeho Brezil z roku 1959 (č. kat. 1351, odhad 180 – 220 000 EUR).

Jak je vidět, tak nám aukční sezóna pěkně začíná a snad i v dalších měsících se máme na co těšit.

Georges Mathieu: Brezil / 1959 / olej na plátně / 146 x 86 cm / Hampel Mnichov 20. 9. 2013, č. kat. 1351 / odhad 180 000 - 220 000 eur