Art+Antiques Zuzana a Gočár

Sýpka 24. 5. 2015

Aukce společnosti Sýpka v neděli 24. května nabídla přes 280 položek výtvarného umění, starožitností a designu od manýrismus po současnost. Součástí nabídky byla i kolekce prvorepublikových plakátů nebo soubor knižních ilustrací a bibliofilií.

Asi nejzajímavější položkou byl obraz Zuzana před soudem z počátku 17. století, malba na měděném plechu vytvořená pravděpodobně podle staršího, pozdně gotického grafického listu. Obraz se prodal za 240 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání.

Nizozemský malíř: Zuzana před soudem / 17. stol.

Nizozemský malíř: Zuzana před soudem / 17. stol. / olej na
měděné desce / 32 x 26 cm
cena: 240 000 Kč

Celkem aukce vynesla téměř 6 milionů korun, přičemž kupce našlo 58 procent dražených děl. Za více než sto tisíc se prodalo deset položek, nejdráže obraz Lekníny za poledního světla, práce Václava Radimského z meziválečného období. Půvabná krajina pastelových barev odešla za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Dvě jiné Radimského krajiny nabízené o 60 tisíc levněji naopak zůstaly nevydraženy. Nejvíce se bojovalo o obraz V přístavu od Cyrila Boudy, který vystoupal ze 102 na 180 tisíc korun, což je malířův nový autorský rekord. Úspěchem je rovněž cena 144 tisíc za obraz Poslední sníh od Augustina Mervarta nebo 132 za Zátiší s rybami od Václava Rabase.

Jedinou výraznější sochou v nabídce byla dřevěná Hlava Medusy od Jaroslava Horejce, která se prodala za vyvolávací cenu 192 tisíc korun. V kategorii prací na papíře se nejvíce bojovalo o kolorovaný linoryt Nevěstka od Josefa Čapka. Práce pohlednicového formátu z let 1918–19, opatřená posudkem autorky soupisu umělcova grafického díla Pavly Pečinkové, vystoupala z 24 na 90 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za jednotlivou Čapkovu grafiku. Z fotografií se nejdráže prodalo album Narre Tod od Franze Fiedlera, vydané v roce 1921 v Drážďanech. Deset snímků s námětem žena a kostlivec vystoupalo z 84 na 132 tisíc korun. Za 90 tisíc korun odešlo ještě album devíti fotografií Nonet pro pokročilé od Miloše Korečka.

Hlavní událostí v rámci nabídky starožitností byla dražba stolu od Josefa Gočára z původního vybavení Legiobanky. Dubový stolek opatřený ještě štítkem s inventárním číslem banky se prodal za vyvolávací cenu 168 tisíc korun. O třicet tisíc méně stál v součtu desetidílný soubor rondokubistické jídelny od architekta Jaroslava Vondráka, který byl dražen jako dvě samostatné položky. Největším překvapením v této kategorii se stala dražba čtyř stropních či nástěnných svítidel z počátku 20. století s kloubovým polohováním a nastavitelnou sílou jasu. Z vyvolávací ceny necelých 15 tisíc se dostaly až na 132 tisíc korun. Z dalších zajímavých prodejů jmenujme noční stolek od Dušana Jurkoviče, který se prodal za 42 tisíc, nebo koberec od Antonína Kybala za 36 tisíc korun. Z tradičnějších starožitností pak ještě stříbrnou čajovou soupravu za 72 tisíc nebo sedmidílnou menažerii z broušeného skla ve stříbrné montáži, značenou anglickými puncy z roku 1799, za necelých 34 tisíc korun.