Čapek na papíře i na plátně

Galerie Kodl 26. 5., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

Jedním z největších překvapení začátku roku byl rekordní prodej drobné grafiky Josefa Čapka na aukci Dorothea za 360 tisíc korun. Galerie Kodl na své nedělení aukci nabídne jiný Čapkův tisk ještě o 60 tisíc dráž. Ke koupi bude v následujících dnech a týdnech i několik malířových obrazů.

Josef Čapek: Postava zvaná Lelio, 1914

Josef Čapek: Postava zvaná Lelio, 1914, lept na japanu, 42 x 28 cm,

vyvolávací cena: 350 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 5. 2019;
Josef Čapek: Akt ženy (postava zvaná Lelio), 1913, olej na plátně, 100 x 70 cm

Grafikou draženou v Dorotheu byl linořez Ženské torzo III z roku 1915, který existuje v pouhých třech otiscích (více zde). Na aukci Galerie Kodl bude nyní nabízen rozměrný lept Figura zvaná Lelio z roku 1914, který je jednou z vůbec největších Čapkových grafik. Její předlohou je o rok starší obraz stejného jména, který je Čapkovým vrcholným kubistickým dílem. Podle soupisu malířových grafik od Pavly Pečinkové je tento lept znám v třinácti otiscích, z nichž většina se nachází ve veřejných sbírkách. V aukci se minimálně posledních deset let neobjevil ani jeden. Výjimečnost tisku zvyšuje i to, že je jako jeden z mála signován. Jeho dražba bude startovat na částce 350 tisíc korun (+ 20% provize).

Josef Čapek: Křepelka, 1922,
olej na plátně, 40 x 30 cm,
vyv. cena: 2 900 000 Kč (+ 20% provize),
Galerie Kodl 26. 5. 2019

Galerie Kodl vedle toho nabídne ještě tři malířovy obrazy. Nejzajímavějším z nich je Křepelka z roku 1922 s vyvolávací cenou 2,9 milionu korun (+ 20% provize). Podle aukčního katalogu pochází z významné zahraniční sbírky. Obraz malíř vystavil na jaře 1923 na skupinové výstavě Tvrdošíjních v pražském Rudolfinu. "A vstoupíš-li do vedlejšího sálu, kam instalace umístila ať už vědomě či náhodně Josefa Čapka, okřeješ náhlým přechodem do odlišného světa primitivismu dětských kreseb a lidových obrázků na skle, milujícího více věci než formu, primitivismu, jehož postupný, samostatný růst mohľs sledovati, který nemůžeš minouti bez pohnutí ani tam, kde se zdá, že poněkud ubíhá k ornamentálnímu dekorativismu. Ale i v takovýchto případech, kde obraz se blíží pestrému koberečku, postřehneš, že barvitá odvážná škála vyplynula ze stejné lásky k věcem, že naivismus obsahového akcentu jest totožný s jeho barevným zřením," hodnotil vystavená Čapkova díla v Lidových novinách Kamil Novotný.

Josef Čapek: U pultu, 1933

Josef Čapek: U pultu, 1933, olej na plátně, 80 x 50 cm,
vyv. cena: 3 500 000 Kč (+ 24% provize),
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

Arthouse Hejtmánek bude 6. června dražit rozměrný obraz U pultu z roku 1933, který je reprezentativní ukázkou Čapkovy tvorby z první poloviny 30. let. Stejnou dataci a podobný formát měl například obraz Děvčata jdou pro mléko, který loni na aukci Galerie Kodl vystoupal z 4,56 milionu na 10,8 milionu korun. Atraktivitu nabízené malby umocňuje, že jejím prvním vlastníkem byl rodinný přítel bratří Čapků, jeden z Pátečníků, lékař Karel Steinbach. Ten si obraz spolu s několika dalšími malířovými díly v roce 1939 odvezl s sebou do exilu do Spojených států. Proto se obraz neobjevil na žádné z pozdějších Čapkových výstav, ani nebyl publikován. Vystaven byl jedinkrát, na přelomu let 1933 a 1934 se jím Čapek prezentoval na členské výstavě Umělecké besedy. Dražba obrazu bude startovat na 3,5 milionech korun (+ 24% provize).

Artslimit 24. 3. 2024