Dvakrát Foltýn

Vltavín 28. 5. a 15. 6. 2017

Nejdražšími díly květnové aukce společnosti Vltavín, která se konala v neděli 28. května odpoledne na pražském Žofíně, se stala dvě abstraktní plátna Františka Foltýna.

Charakteristické amorfní kompozice z 30. let se prodaly za 660 a 900 tisíc korun. Celá aukce vynesla 4,55 milionu korun, přičemž kupce našla třetina z 254 nabízených položek.

František Foltýn: Abstraktní kompozice, 1934

František Foltýn:
Abstraktní kompozice, 1934,
olej na plátně, 81,5 x 65 cm,
cena: 900 000 Kč

Hranici sta tisíc korun překonalo pět obrazů. Vedl obou Foltýnových abstrakcí, to byla díla Pravoslava Kotíka, Václava Špály a Josefa Holuba. Za 564 tisíc našel nového majitele Kotíkův obraz Sedící žena z roku 1929, za 204 tisíc Špálovo zátiší kabinetního formátu a za 180 tisíc korun Holubova Krajina s říčkou z poloviny 20. let. Ve všech případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.

S děl s výraznějšími nárůsty je možné zmínit jednu z abstraktních krajin Bohdana Kopeckého, která vystoupala z 34 na 84 tisíc, nebo whistlerovský portrét Žena v lenošce od Adolfa Wiesnera, který se z 11 tisíc dostal až na 72 tisíc korun. Nízkou vyvolávací cenu Wiesnerova obrazu z roku 1912 vysvětluje, že plátno je na jednom místě protržené. Ze 7 na 24 tisíc korun vystoupala ještě perokresba Tvář od Zdeňka Sklenáře.

Z děl, jež zůstala nevydražena, je třeba zmínit alespoň dvě nejdražší položky aukce, opakovaně nabízený obraz Hyde Park 1899 od Kamila Lhotáka (3,3 milionu) a dívčí portrét Děvče ze Svatobořic od Joži Uprky (960 tisíc korun).

Další aukci, zaměřenou spíše na levnější zboží, galerie Vltavín uspořádala v polovině června. Vynesla 1,14 milionu korun a nového majitele na ní našla o něco více než čtvrtina z bezmála sedmi set položek. Mezi nejzajímavější a nejdražší prodeje patří dvě perokresby Emila Filly, které se prodaly za vyvolávací ceny 84 tisíc korun.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Kotík Pravoslav

Aspoň Špála

Aspoň Špála

21. února 2010