Text Hanušová Jitka | Datum 16.05.2018
Na večerních aukcích impresionistů a klasické moderny, které se konaly v pondělí a v úterý v New Yorku, kupci dohromady utratili přes 730 milionů dolarů. Nejdražší položkou se pyšní Sothebyʼs, celkově úspěšnější však byly Christieʼs.
Amadeo Modigliani: Odpočívající (na levém boku), 1917,
olej na plátně, 90 x 147 cm, cena: 157 159 000 USD, Sothebyʼs New York 14. 5. 2018
Nejdražší dílem obou večerů a celkově čtvrtým nejdražším dílem prodaným kdy v aukci se stalo rozměrné plátno Amadea Modiglianiho Odpočívající (na levém boku), které se v pondělí v Sothebyʼs prodalo za 157 milionů dolarů. Jakkoliv jde úctyhodnou částku, původní očekávání byla ještě vyšší (více zde).
Aukce dohromady vynesla 318 milionů dolarů, přičemž nového majitele našly zhruba dvě třetiny z 45 nabízených obrazů a soch. Za částky v řádu desetimilionů byly draženy ještě obrazy Pabla Picassa (36,9 milionu) a Clauda Moneta (20,6 milionu dolarů), přičemž v obou případech šlo o prodeje v rámci předaukčního odhadu. Očekávání naopak výrazně překonaly práce Georgie OʼKeeffe (11,3 milionu), Mary Cassatt (4,5 milionu) a Eduarda Maneta (4,3 milionu dolarů).
Kazimir Malevič: Suprematistická kompozice,
olej na plátně, 89 x 71 cm, cena: 85 812 500 USD,
Christieʼs New York 15. 5. 2018
Hlavní hvězdou aukce Christieʼs, která se konala v úterý, byla vrcholná suprematistická kompozice Kazimira Maleviče, jeho vůbec největší plátno. Obraz, který se na trh vrátil po deseti letech, se prodal za 85,8 milionu dolarů, což je o téměř 26 milionů víc, než kolik stál v listopadu 2008.
Novým autorským rekordem je rovněž cena 71 milionů dolarů za 80 cm vysoký bronz od Constantina Brancusiho. Ten předchozí, který vydržel na den přesně jeden rok, byl o téměř 14 milionů dolarů nižší (více zde). Za očekáváním zůstal pohled na léčebnu s Saint-Remy od Vincentan van Gogh, který se prodal na spodní hranici odhadu za 39,7 milionu dolarů. Dohromady aukce Christieʼs vynesla téměř 416 milionů dolarů. Z čtyř desítek nabízených prací se neprodala jen necelá čtvrtina.
Constantin Brancusi: Sofistikovaná dívka
(Portrét Nancy Cunardové), 1928-32,
leštěný brozn, mramorový podstavec,
výška 80 cm, cena: 71 000 000 USD,
Krátce před aukcí byl z prodeje stažen Picassův obraz Námořník z roku 1943, u kterého se očekávala cena kolem 70 milionů dolarů. Důvodem bylo, že při předaukční výstavě došlo k poškození díla. Co přesně se stalo, aukční síň nesdělila. Zajímavé na této nehodě je, že prodávajícím je Steve Wynn, jemuž se něco podobného již jednou stalo. V roce 2006 Wynn nešťastnou náhodou loktem promáčkl Picassův Sen z roku 1932, který se zrovna chystal privátně prodat za tehdy rekordních 135 milionů dolarů (více zde).
Tradičnímu aukcím impresionistů a klasické moderny minulý týden ještě předcházela série aukcí, na kterých byla rozprodávána sbírka umění a starožitností Peggy a Davida Rockefellerových (více zde). Prodej jejich pozůstalosti v souhrnu vynesl 833 milionů dolarů, což je historický cenový rekord v kategorii tzv. single owner sale.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
14. listopadu 2017
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014