Nejen Čchi Paj-šʼ

Arcimboldo 31. 5. 2015

V pořadí již třináctá aukce galerie Arcimboldo zaměřená na asiatika vynesla v neděli 31. května 38,3 milionu korun. Za více než milion korun se prodalo devět položek, dalších dvacet tušových svitků a starožitností se dostalo přes hranici sta tisíc korun.

Ťianga Čao-che: Starý muž / 1940

tuš na papíře / 107 x 57 cm
cena: 6 320 000 Kč

Nového majitele našlo lehce přes polovinu z 230 nabízených položek. Stěžejní malířská díla pocházela tentokrát ze sbírek Jozefa Ševčíka, tlumočníka československé ambasády v Pekingu, a Zdeňka Doubka, který v polovině 50. let v Číně pobýval jako zástupce Tesly Hloubětín.

Nejdražším dílem aukce se stal obraz zdobící obálku katalogu, tušový portrét starce od Ťianga Čao-che (1904–1986), který se prodal za 6,32 milionu korun. Pro malíře, který ve 30. letech do čínského umění vnesl poučení evropskou realistické malby, šlo o aukční premiéru na českém trhu. Dražba startovala na třetinové částce. Obraz patří mezi reprezentativní ukázku Ťiangových tušových maleb, ve kterých se zaměřoval na lidi z okraje společnosti. „S velkým citem zobrazoval jednu nebo dvě postavy v životní velikosti, realisticky předváděl jejich nuzotu, případně tělesnou deformaci. Obdařoval je však duchovním výrazem, jakousi čistotou a jímající tklivostí,“ charakterizuje jeho dílo z 30. a 40. let sinoložka Lucie Olivová.

Čchi Paj-šʼ: Kvetoucí slivoň a dvě broskve / 1946

Čchi Paj-šʼ: Kvetoucí slivoň
a dvě broskve / 1946

tuš a barvy na papíře /
66 x 34 cm / cena: 6 200 000 Kč

Za více než milion korun bylo dále draženo pět svitků od Čchi Paj-šʼe – nejdražší z nich za 6,2 milionu – a dvě malby buvolů od dalšího moderního klasika Li Kche-žana. Za Čchi Paj-šʼovy malby kupující tentokrát v součtu utratili téměř 14,3 milionu korun. Ze 74 na 740 tisíc vystoupaly také Červené chryzantémy od mistrovy žačky, paní Siou-i Kuo, opatřené přípisem: „Moje žačka Siou-i namalovala chryzantémy a já jsem je nadepsal, třiadevadesátiletý Paj-šʼ.“

Překvapením byly zbývající dvě milionové položky: horská krajina podle klasického vzoru a jedenáct centimetrů vysoká soška Boha války ze zlaceného bronzu z 18. století. Obraz od malíře Luo Mu (1622–1705) startoval na necelých 90 tisících a prodal se za 1,36 milionu korun. V případě druhého jmenovaného díla šlo o nárůst z 99 tisíc na 1,05 milionu korun. Obdobně velký cenový nárůst zaznamenala také na hedvábí malovaná figurativní scéna Rozprava o Dharmě z konce 18. století, která vystoupala ze 150 na 868 tisíc korun.

Mu Luo: Horská krajina / 1695

Mu Luo: Horská
krajina / 1695

tuš na papíře /
113 x 185 cm /
cena: 1 364 000 Kč

Mezi starožitnostmi měli kupující největší zájem o několik porcelánových misek a váz. Nejdráže se prodala zelenomodrá mísa s draky z přelomu 17. a 18. století, za kterou vítěz aukce nabídl 868 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání. S nárůstem za 533 tisíc korun byla vydražena žlutá císařská miska ze stejného období a bez pár tisíc půl milionu stála bohatě zdobená velká nádoba na štětce ze špenátově zeleného jadeitu. Nevydražena naopak zůstala menší nádoba téhož určení vyrobená z nefritu. Dvanáct centimetrů vysoká nádobka byla nabízena za 1,24 milionu korun. Dvě jiné nefritové řezby z menších kamenů se prodaly po 248 tisících korunách.

Hluboká miska s draky / 1662–1722

Hluboká miska s draky /
1662–1722 / porcelán,

malba kobaltem a zeleným
emailem / průměr 13,5 cm
cena: 868 000 Kč

Vedle čínského umění bylo nabízeno i několik děl japonské provenience a lamaistického umění. Z prací japonských umělců se nejdráže prodala minuciózní slonovinová řezba zobrazující alegorický vůz tažený dračím koněm, která vystoupala na necelých 150 tisíc korun. Červeně lakovaná dřevěná soška Fénixe, které byla mimo jiné loni součástí expozice Byt sběratele na pražském Designbloku, odešla za vyvolávací cenu 112 tisíc korun.

Artslimit 24. 3. 2024