Text Skřivánek Jan | Datum 29.04.2019
Hned dva obrazy se na nedělní aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery přiblížily hranici 10 milionů korun. Krajina se stébly od Josefa Šímy z roku 1930 a rozměrné Zátiší hazardního hráče od Bernarda Buffeta se shodně prodaly za 9,68 milionu korun.
Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930, olej na plátně, 70 x 91 cm, cena: 9 680 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019 |
Za milionové částky bylo vydraženo ještě dalších deset obrazů a jedna socha. Titulní obraz aukce, portrétní Hlava / Tête od Jana Zrzavého se prodala s mírným nárůstem za 5,87 milionu korun. Druhý nabízený Zrzavého obraz ze sbírky Emila Gilelse, zátiší Tři barvy ovoce, se prodal za vyvolávací cenu 2,54 milionu korun. Zrzavého kresby z téže sbírky (více zde) našly nové majitele za částky od 170 tisíc do 436 tisíc korun.
Novým autorským rekordem je částka 3,15 milionu korun za dvoumetrovou bronzovou sochu Ifigenie od Olbrama Zoubka. Předchozí sochařův rekord, který byl stanoven o roku dříve na aukci téže společnosti byl téměř 700 tisíc korun nižší. Akvarel Jindřicha Štyrského Červenec z roku 1930 se prodal za vyvolávací cenu 1,82 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za malířovu práci na papíře (více zde).
Úspěchem skončilo také několik opakovaných prodejů. Hlava apoštola od Petra Brandla, která původně patřila do Lobkowiczké obrazárny na mělnickém zámku a která se na trh vrátila po necelých devíti letech, se prodala za 2,3 milionu korun, o více než třetinu dráž než na podzim 2010. Působivý obraz Cihelna I od Bohumíra Matala z roku 1945, který aukcemi naposled prošel před šesti lety, se prodal za 1,2 milionu korun, téměř o polovinu dráž než při prvním prodeji.
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
29. listopadu 2023
1. září 2021
20. ledna 2021
8. července 2021
19. dubna 2021
17. dubna 2021