Toyen, Šíma a drahý Zoubek i John

Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Dnešní aukce ALAG v Mánesu dosáhla vysoké prodejní úspěšnosti. Vydraženo bylo 113 ze 135 položek včetně dobročinné dražby na začátku aukce samotné, kde bylo prodáno všech 13 nabídnutých prací (především) současných umělců. Nad hranici milionu korun vystoupalo celkem deset děl. Velká část položek odešla s výraznými nárůsty.

Toyen: Lavandiéres de nuit (Les Lavandiéres), 1953, olej na plátně, lepeno na dřevo, průměr 40 cm, rozměry dubové desky: 63 x 62 cm, cena: 5 445 000 Kč , Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Toyen: Lavandiéres de nuit (Les Lavandiéres), 1953,

cena: 5 445 000 Kč , Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Na nejvyšší cenu dosáhl olej Lavandiéres de nuit od Toyen adjustovaný na dřevěné desce. Dílo z roku 1953 (více o něm zde) s proveniencí z francouzské soukromé sbírky, mělo vyvolávací cenu 4,78 milionu. Nový majitel pak za něj zaplatil téměř 5,45 milionu korun.

Podle očekávání uspěl i poválečný obraz Bouře ve Fécamp Josefa Šímy, který přímo od malíře zakoupila sběratelka Marie Čakrtová a byl do této doby součástí její ženevské sbírky (více o díle zde) Vystoupal z minimálního podání 3,57 na 3,87 milionu korun.

Olbram Zoubek: Múza, 1977  bronz, výška 182 cm cent: 2 480 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Olbram Zoubek: Múza, 1977
bronz, výška 182 cm
cent: 2 480 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Jako třetí nejdražší položka a s jedním z nejvyšších nárůstů z aukce odešla Zoubkova Múza ze druhé poloviny 70. let. O jediný odlitek této bronzové sochy v životní velikosti byl obrovský zájem a její cenu sběratelé vyhnali ze 714 tisíc až na 2,48 milionu korun. Autorské maximum sochy Ifigenie z dubna minulého roku tak bylo překonáno o více než 1,82 milionu korun. S velmi vysokým nárůstem byla dražena i ikonická plastika Otakara Švece Sluneční paprsek nebo Motocyklista, která vystoupala z 24 až na 340 tisíc korun.

Autorský rekord si přepsal výrazně i Jiří John, když za jeho Oblázek z roku 1970 nabídl jeden ze sběratelů 1,87 milionu korun. Umělcovo původní aukční maximum z roku 2009 bylo o 440 tisíc korun nižší.

Jiří John: Oblázek, 1970 olej na plátně, 100 x 81 cm cena: 1 875 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Jiří John: Oblázek, 1970
olej na plátně, 100 x 81 cm
cena: 1 875 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Z děl starého umění se prodal s vysokým nárůstem reliéf s výjevem umučení sv. Tomáše z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Vznikl podle Rubensova obrazu z hlavního oltáře kostela svatého Tomáše na Malé Straně (resp. novější grafiky, která ho zobrazovala). Provenience z prestižní sbírky Eduarda Šafaříka zřejmě přispěla k jeho vysoké konečné ceně, 508 tisíc korun.

Aukce dále nabídla zajímavé práce Františka Kupky (Hudba, 2 miliony korun), Jindřicha Pruchy (Zimní krajina, 1,05 milionu korun) nebo Jana Preislera (Alegorie, 1,51 milionu korun). Nad milionovou hranici vystoupaly ještě obrazy Václava Radimského, Františka Muziky a Joži Uprky.

Artslimit 24. 3. 2024

John Jiří

Další milionový John

Další milionový John

11. října 2023

Zoubek Olbram

Krajcovo zátiší za bezmála 2 miliony

10. března 2018