Velký inkvizitor od Josefa Vyleťala

Galerie Art Praha 18. 11. 2018

Jednou z nejdražších položek poválečného umění v nadcházející aukci Galerie Art Praha bude obraz Velký inkvizitor od Josefa Vyleťala. Obraz, který je reprezentativním dílem z Vyleťalova zralého období, bude startovat bezmála na milionu korun.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, olej na desce, 89,5 x 77,5 cm,
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+ 22% provize),

Vyleťal motiv Velkého inkvizitora v polovině 80. let zpracovával opakovaně a jiný obraz téhož jména také již jedenáct let drží autorův aukční rekord. Obraz, rozměrnější formát než nyní nabízená malba, v prosinci 2007 dražila rovněž Galerie Art Praha. Z vyvolávací ceny 900 tisíc se dostal až na částku 1,65 milionu korun.

O tři roky později Galerie Art Praha dražila další obraz z téhož cyklu. Velký inkvizitor – Kejklíř z roku 1985 se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Třetím Vyleťalovým dílem prodaným za více než milion korun bylo bezmála dvoumetrové plátno Podivné zvěstování z roku 1974. Obraz v únoru 2014 vystoupal na aukci 1. Art Consulting ze 780 tisíc na téměř 1,44 milionu korun.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, 1985

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor, 1985, olej na desce, 124 x 95 cm,
cena: 1 652 000 Kč, Galerie Art Praha 9. 12. 2007

Velký inkvizitor byl titul vůdce církevní inkvizice ve Španělsku, známější je však jako postava z Dostojevského románu Bratři Karamazové, respektive z povídky, kterou zde vypráví Ivan Karamazov. Velký inkvizitor je zde pronikavým podobenstvím o vztahu mezi vírou a církví jako mocenskou institucí.

Vedle Velkého inkvizitora bude Galerie Art Praha dražit ještě obraz Tápající III ze stejné doby a tři menší Vyleťalovy obrázky. Tápající III bude startovat na 290 tisících (+ 22% provize), ostatní díla jsou nabízena za desetitisícové částky.

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor – Kejklíř, 1985

Josef Vyleťal: Velký inkvizitor – Kejklíř, 1985,
olej na desce, 118 x 91 cm, cena: 1 140 000 Kč, Galerie Art Praha 25. 9. 2010

Artslimit 24. 3. 2024

Vyleťal Josef

Filla a další navrátilci

Filla a další navrátilci

17. března 2014

Pictura 10. 10. 2010

Pictura 10. 10. 2010

6. listopadu 2010

Galerie Art Praha 25. 9. 2010

Galerie Art Praha 25. 9. 2010

6. listopadu 2010