Aukce zapsaná do historie

Impresionisté a moderna, New York, 4.–5. 11. 2014

Minulý týden proběhly na newyorském Manhattanu hlavní aukce sezóny, kde byla dražena díla impresionismu a předválečné moderny. Již první večer přinesl ohromující zprávu – dražba v Sotheby’s skončila s výsledkem 422 milionů dolarů, což je nejlepší výsledek aukčního domu za 270 let jeho existence. Dařilo se i u Christie’s, kde padl nový světový rekord za dílo Éduarda Maneta.

Sotheby`s, impresionist and modern art evening sale New York

Katalog Sotheby’s (více zde) nabízel 73 položek, z nichž nového majitele našlo 79 procent. Nejexponovanější položkou večera byl patinovaný bronz Alberta Giacomettiho Chariot. Znalci se totiž shodli, že jde o lepší práci, než byl doposud nejdražší Walking Man I., který se prodal před čtyřmi lety za dnešní ekvivalent 113 milionů dolarů. Neveřejný předaukční odhad se pohyboval kolem 100 milionů dolarů a experti aukční síně čekali, že by se Chariot mohl posunout na první místo. Protáhlá bronzová plastika z roku 1950 však nakonec nový autorský rekord nepřinesla. Socha byla definitivně přiklepnuta za 101 milionů dolarů, což bylo pro Sotheby’s spíše zklamáním. Chariot se ale přesto stal sedmým nejdražším dílem všech dob prodaným na aukčním trhu.

Naopak Modiglianiho vápencová busta Tête z let 1911–12 předaukční odhady, které se pohybovaly kolem 45 milionů dolarů, přesáhla výrazně. Nový majitel ji získal za úctyhodných 70,7 milionu dolarů. Jde o jednu z přibližně pětadvaceti hlav, které autor vytvořil. Jiná z nich, menší, se v roce 2010 v Christie’s v Paříži vydražila v přepočtu za 52,6 milionů dolarů.

Alberto Giacometti: Válečný vůz / 1950 bronz, dřevo, barva /  144,8 x 65,8 x 66,2 cm /  Sotheby’s 4. 11. 2014 / 100 965 000 USD Alberto Giacometti:
Válečný vůz / 1950
bronz, dřevo, barva /
144,8 x 65,8 x 66,2 cm /
cena: 100 965 000 USD /
Sotheby’s 4. 11. 2014

Další úspěšnou položkou z katalogu bylo Van Goghovo zátiší Váza se sedmikráskami a vlčími máky z roku 1890, které Van Gogh namaloval jen pár týdnů před svou sebevraždou. Předaukční odhad se pohyboval mezi 30 a 50 miliony dolarů. Vítězný dražitel toto plátno nakonec získal za 61,7 milionu dolarů. Podle New York Times jde o nečekaně vysokou částku, neboť obraz byl v privátním prodeji nabízen za 40–45 milionů dolarů.

Za zmínku stojí i jeden z nabízených Monetů – Alice Hoschedé au Jardin. Tento olej namalovaný v roce 1881, zobrazující malířovu milenku vyšívající ve stínu stromu, se nakonec prodal v rozmezí předaukčních odhadů, a to za 33,7 milionu dolarů. V nabídce bylo i patnáct děl Pabla Picassa, z nich jen jedno zůstalo bez nového majitele.

Claude Monet: Alice Hoschedé au jardin / 1885 / olej na plátně 81 x 65 cm / Sotheby`s 4. 11. 2014 / 33 765 000 USD Claude Monet: Alice Hoschedé
au jardin / 1885
olej na plátně / 81 x 65 cm /
cena: 33 765 000 USD /
Sotheby’s 4. 11. 2014

Výnos konkurenčních Christie’s (o aukci více zde) byl znatelně nižší (165,6 milionu dolarů), ale přesto jde o vynikající výsledek, neboť překročil horní hranicí předaukčních odhadů, která činila 157 milionů dolarů. Zde rovněž musíme připomenout, že nabídka Christie’s čítala téměř o polovinu méně položek, a tudíž dosažené celkové výnosy obou aukčních domů nelze bez dalšího srovnávat.

V Christie´s nabízeli 39 položek, z nichž se jim podařilo prodat plných 90 procent děl. Hvězdnou položkou byl portrét pařížské herečky od Édouarda Maneta Le Printemps (Jaro) z roku 1881. Prodal se nad očekávání dobře. Cena 65,1 milionu dolarů totiž představuje nejvyšší částku, která kdy byla v aukci za malířovo dílo nabídnuta. Zajímavostí je, že toto plátno bylo na dlouhodobé zápůjčce v National Gallery of Art ve Washingtonu, kde bylo k vidění až do letošního května.

Druhým autorským rekordem, který ten večer padl, byla práce na papíře Gina Severiniho Etude pour Autoportrait au Canotier z let 1912-1913. I tento večer nabízený bronz Alberta Giacomettiho Stele II., zhotovený podle svého bratra Diega, zaznamenal úspěch, neboť výsledná cena dosáhla 9,9 milionu dolarů, což je výrazně více než horní hranice předaukčního odhadu (4,5-6,5 milionu dolarů).

Velký zájem zaznamenal i krumlovský výjev na kvaši Egona Schieleho Stadt am blauen Fluss (Krumau) z roku 1910. Nabídnut byl s předaukčním odhadem 800 tisíc až 1 milion dolarů. Vítězný dražitel však za něj nakonec nabídl téměř 3 miliony dolarů. Nevydražena naopak zůstala malba Fernanda Légera Konstruktéři (Les counstructeurs avec arbre), na níž ovšem sjednala Christie`s rezervu, a tak bude muset navrhovatele vyplatit. Nového majitele nenašel ani Magrittův Soukromý život (La vie privée).

Éduard Manet: Jaro / 1881 olej na plátně / 74 x 51,5 cm / Christie‘s 5. 11. 2014 65 125 000 USD Éduard Manet: Jaro / 1881
olej na plátně / 74 x 51,5 cm /
cena: 65 125 000 USD /
Christie‘s 5. 11. 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016