Barvitius za 4 miliony

European Arts 11. 12. 2018

Zájem o ojediněle nabízené práce Viktora Barvitia se na úterní aukci European Arts potvrdil. Obraz Květinový trh na Place de la Madeleine se prodal za rekordní 4 miliony korun, o půl milionu dráž, než byla horní hranice odhadu. Aukce dohromady vynesla 15,7 milionu korun při 63% úspěšnosti.

Viktor Barvitius: Květinový trh na Place de la Madeleine, 1865-67 olej na plátně, 59 x 80,5 cm cena: 3 968 000 Kč European Arts 11. 12. 2018

Viktor Barvitius: Květinový trh na Place de la Madeleine, 1865-67,
olej na plátně, 59 x 80,5 cm,
cena: 3 968 000 Kč, European Arts 11. 12. 2018

Květinový trh na Place de la Madeleine (více zde) byl na domácím trhu ojedinělou nabídkou a sběratelé to dobře vycítili. Jeho cenu po delší licitaci vytáhli až na 3,2 milionu na kladívku, což se s připočtením aukční provize rovná téměř 4 milionům korun. Předchozí Barvitiovo aukční maximum bylo jen něco málo přes půl milionu korun. Vysoký nárůst je dán kvalitou a rozměry nabízeného díla a také tím, že se umělcovy malby na trhu objevují velmi zřídka. Doposud jich prošlo aukcemi pouze kolem deseti. Obraz se tak zařadil mezi nejdražší díla 19. století vydražená v tomto roce po bok děl Jakuba Schikanedera (V měsíčním svitu, Tiché moře) a Václava Brožíka (Děti v lese).

Za milionové částky byly dále draženy obrazy Václava Radimského (1,86 milionu), Emila Filly (1,8 milionu) a Otakara Kubína (1,43 milionu korun). Hranici sta tisíc korun překonalo dalších čtrnáct položek, nejen obrazů ale také několik kreseb a prací na papíře. Většina cena se pohybovala v rámci předaukčních odhadů.

Karel Černý: Dva chlapi, 1947

Karel Černý: Dvamuži u stolu, 1947,
pastel na papíře, 63 x 50 cm,
cena: 495 200 Kč, European Arts 11. 12. 2018

Z prací na papíře se nejdráže prodal rozměrný pastel Dva muži u stolu od Karla Černého. Práce z roku 1947 našla nového majitele za 595 tisíc korun. Odhad zněl na 500 až 700 tisíc korun, i tak tšak jde o třetí nejvyšší cenu za Černého pastel. Předaučkní odhad naopak těsně překonala metr dlouhá tušová kresba Krajina od Obřic od Emila Filly, která se prodala za necelých 150 tisíc korun. Z poválečného umění byly dále za vysoké částky draženy práce Josefa Vyleťala (422 tisíc), Josefa Jíry (335 tisíc) či Vlastimila Beneše (285 tisíc korun).

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Černý Karel

Obrazy, starožitnosti i knihy

Obrazy, starožitnosti i knihy

16. prosince 2015

Filla po deseti letech

Filla po deseti letech

22. prosince 2014

Nejdražší bar

Nejdražší bar

16. prosince 2013