Byt sběratele na Designbloku

Společná prezentace šesti starožitníků a galeristů

Pod názvem Byt sběratele se v rámci letošního Designbloku koná společná prezentace šesti pražských starožitníků a obchodníků s uměním. Výstavu, kterou zaštiťuje časopis Art+Antiques, je v Colloredo-Mansfeldském paláci možné navštívit do neděle 12. října.

Expozice, která je dílem manželů Marie a Tomáše Hejtmánkových, je řešena jako byt fiktivniho sběratele, jehož záběr sahá od manýristického nábytku po modernu, od Ludvíka Kohla po Mikuláše Medka, od Bohuslava Schnircha po Pavlu Scerankovou a od afrických masek po secesní šperky.

Exponáty na výstavu zapůjčily Arthouse Hejtmánek, Starožitnosti Michal Jankovský, Kunstkomora, Nový Antik Bazar, Pro arte a Drdová Gallery. Soudě podle katalogu, který výstavu doprovází, a aukčních prodejů z poslední doby, je celková cena expozice více než 10 milionů korun. 

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok
 

U vstupu návštěvníky vítá dvojice kariatid od Bohuslava Schnircha (285 000 Kč, Arthouse Hejtmánek) a manýristický obraz Opičí lezebnictví (650 000 Kč, Kunstkomora). Už z tohoto předpokoje je jasné, že se návštěvník ocitá v trochu jiném světě.

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Dominantou obytného prostoru je segment barokní klášterní knihovny (neprodejná, Arthouse Hejtmánek) a biedermeierový stůl (98 000 Kč, Arthouse Hejtmánek).

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Nejdražším kusem expozice je obraz Mikuláše Medka Můj portrét v generálské uniformě (cena neuvedena, Pro arte). Jedná se o malbu z roku 1960, která původně patřila do sbírky Jindřicha Chalupeckého. Nejstarším kusem je želvovinový kabinet, antverpská práce ze začátku 17. století (320 000 Kč, Arthouse Hejtmánek). Současné umění reprezentuje metrová hlava obložená 111 hodinovými strojky s připevněnými plíšky, práce Pavla Scerankové nazvaná Omnifocus (120 000 Kč, Drdova Gallery).

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Bílý obraz vlevo od dveří je prací Daniela Vlčka (50 000 Kč, Drdova Gallery). Společnost mu dělá zlacená soška Buddhy, japonská práce z konce 18. století (600 000 Kč, Kunstkomora). Celkem je podle organizátorů součástí expozice více než sto jednotlivých předmětů, od nábytku po šperky.


Související články

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<