Chirico, Špála, Schikaneder

European Arts 21. 3. 2015

Březnová aukce European Arts nabídne bezmála 300 položek, mezi nimiž jsou vedle taháků českých umělců 19. a 20. století zařazena zajímavá díla starého umění, ale i několik evropských umělců, jejichž díla se v několika případech objevují na českém trhu zcela poprvé.

Václav Špála: Na pile v Dubrovníku / 1909 / olej na kartonu / 35 x 50 cm / 1 100 000 Kč
Václav Špála: Na pile
v Dubrovníku / 1909
olej na kartonu / 35 x
50 cm / vyv. cena:
1 100 000 Kč

Patří mezi ně například drobná olejomalba Il Cavallo bianco (Bílý kůň) italského surrealisty a zakladatele slavné metafyzické malby Giorgia de Chirica. Jen o něco málo ranější malbu stejného námětu před šesti lety prodala aukční síň Christie’s v Londýně za téměř 50 tisíc liber (v přepočtu dle tehdejšího kurzu 1,4 milionu korun). Pražská dražba začne na 850 tisících korun a dle odhadu aukčního domu by se konečná cena měla dostat přes milion.

Již podruhé se naopak na našem trhu objeví Le pont du Bercy vu du Quai de la Gare  francouzského malíře Stanislase Victora Lépine. Poprvé byl vydražen před pěti lety u stejné aukční síně, a to za vyvolávací cenu 1,84 milionu. Tentokrát se začne dražit na 1,4 milionu korun.

Giorgio de Chirico: Il Cavallo bianco / 1949 / olej na plátně / 19 x 24,5 cm / vyv. cena: 850 000 Kč
Giorgio de Chirico:
Bílý kůň / 1949
olej na plátně / 19 x
24,5 cm / vyv. cena:
850 000 Kč

I další významná položka dražby se shodou okolností již objevila pod kladívkem Christie’s, a to L’Église d’Auvers-sur-Oise, hommage à Van Gogh slavného francouzského fauvisty Maurice de Vlamincka. Expresivní a rychlý rukopis, námět maloměstského prostředí i výrazná barevnost jsou typické pro Vlaminckovu tvorbu po 1. světové válce.

Na své si přijdou i milovníci starého umění. Hned tři barokní díla budou moci získat nového majitele. Vedle krásného intimního portrétu Stařena Petra Brandla z roku 1720 (více zde) se jedná o díla dvou italských malířů 17. století – Podobenství o rozsévači koukolu Domenica Fettiho a Samsona Pietra della Vecchii, nejrozměrnějšího ze tří jmenovaných. Za zmínku stojí i jediné asijské dílo v nabídce – Květinový motiv čínského kaligrafa a malíře přelomu 17. a 18. století Ťianga Tching-Si.

Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci) / 1894 / olej na plátně / 100 x 140 cm / vyv. cena: 4 900 000 Kč
Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci) / 1894
olej na plátně / 100 x
140 cm / vyv. cena:
4 900 000 Kč

Jednoznačně největším tahákem pro sběratele českého moderního umění je rozměrná olejomalba Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci). Pro malíře typická noční scéna z pražského zákoutí útočí na jeho autorský rekord. Začne se vyvolávat na 4,9 milionu korun a prodá-li se za odhadovanou částku 7–9 milionů, umístí se mezi tři nejdražší Schikanederova díla prodaná na českém trhu. Stejnou pozornost si zaslouží i raný fauvisticko expresivní karton Václava Špály Na pile v Dubrovniku, datovaný do roku 1909. Práce vystavovaná v průběhu 40. let dvakrát v Mánesu je na rubu opatřena štítkem původního autorova soupisu díla s číslem 27 a podpisy Jana Špály a Jaromíra Pečírky. Nabídková cena je stanovena na 1,1 milionu korun.

Po čtyřech letech se na trhu vrací raný obraz Partie z Okoře Antonína Hudečka, který se v květnu 2011 na aukci Meissner-Neumann dostal z 980 tisíc na necelých 1,5 milionu korun. Nyní aukční síň jeho cenu odhaduje ještě výš, na 1,8 až 2,2 milionu korun (bez aukční provize). Horní hranice odhadu přitom odpovídá pět let starému malířovu rekordu, který drží obraz Podzimní nálada (Okořský potok). Za 600 tisíc korun bude nabízen ještě další Hudečkův obraz z počátku 20. století, U řeky z let 1902-04.

Petr Brandl: Stařena / kol. 1720 / olej na plátně / 44,5 x 32,5 cm / vyv. cena 420 000 Kč
Petr Brandl: Stařena / kol. 1720
olej na plátně / 44,5 x 32,5 cm
vyv. cena: 420 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024