Text Hanušová Jitka | Datum 17.04.2017
Součástí březnové večerní aukce impresionistů a moderního umění v londýnské pobočce Sothebyʼs byl i soubor dvou desítek surrealistických děl. Ve společnosti Reného Magritta, Jeana Arpa či Juana Miróa se objevil i jeden obraz od Toyen.
Toyen: Čtvero živlů, 1950, olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 344 750 GBP,Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017
Metrové plátno Čtvero živlů z roku 1950 bylo nabízeno s odhadem 120 až 150 tisíc liber (bez aukční provize a poplatků). Cena na sále nakonec vystoupala až na 280 tisíc, což včetně všech poplatků dělá přes 350 tisíc liber. Vítěz aukce tak za obraz nabídl více než 11 milionů korun.
Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,
olej na plátně, 50 x 100 cm,
cena: 427 800 eur,
Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017
O dva týdne později byl v dražbě pařížské aukční síně Drouot Estimations nabízen malířčin obraz Na rozcestí ticha z roku 1960. Předaukční odhad počítal s cenou 150 až 200 tisíc eur (bez provize), obraz se nakonec prodal za 428 tisíc eur, tedy 11,56 milionu korun. Za posledních deset měsíců aukcemi ve Francii a Anglii prošlo již šest malířčiných obrazů, za které sběratelé a investoři dohromady vydali přes 63 milionů korun.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
10. srpna 2022
25. března 2022
28. července 2021
21. května 2019
13. listopadu 2018
18. září 2018