Další drahý Čapek a portrét od Hudečka

Galerie Pictura 6. 4. 2016

Galerie Pictura – Na večerní aukci Pictury v malostranském Velkopřevorském paláci se ve středu 6. dubna dražilo na 250 uměleckých děl, především malířských. Aukce vynesla téměř 13,1 milionu korun, ačkoli bylo prodáno jen zhruba 38 procent nabízených položek. Milionovou hranici překonal jeden obraz, dalších třináct děl bylo draženo za částky nad sto tisíc korun.

Josef Čapek: Hrající si děti, 1932, olej na plátně, 50 x 42 cm, cena: 5 246 000 Kč

Ostře sledovaným a podle očekávání nejdráže prodaným dílem aukce se stal obraz Josefa Čapka Hrající si děti z roku 1932, který po dynamické licitaci zhruba desítky zájemců v sále vystoupal z vyvolávací ceny 4,03 milionu na konečných 5,25 milionu korun. Horní hranici odhadu (5,61 milionu) však nepřekonal. Výraznějšího úspěchu z umění první poloviny 20. století kromě Čapka dále dosáhl pouze Miloslav Holý s obrazem Park Cité v Paříži z roku 1931, který vystoupal na 171 tisíc korun, tedy nad horní hranici odhadu. Drobná malba Kamila Lhotáka Tandem z roku 1939 se prodala za – v autorově kontextu – standardních 793 tisíc korun.

Událostí byla i dražba oleje Před bouří od Adolfa Kosárka, jehož díla se na trhu objevují jen velmi vzácně. Za posledních jedenáct let je tato krajina podle databáze ART+ teprve devátým draženým dílem. Nového majitele získala s nárůstem o sto tisíc za 915 tisíc korun. Zdánlivě nízká cena – Kosárkovo české aukční maximum je 2,76 milionu a předloni byla jedna z jeho krajin ve vídeňském Dorotheu vydražena dokonce za 4,18 milionu korun – odpovídá drobnému formátu malby.

Ze stejného období jako Kosárkův obraz, kolem poloviny 19. století, pochází i Krajina s postavou a troskami hradu Augusta Bedřicha Piepenhagena prodaná zájemci ze sálu za 354 tisíc korun. Z krajinářů přelomu 19. a 20. století pak měly úspěch obrazy Otakara Lebedy a Antonína Hudečka. Lebedovy Chalupy v horách se prodaly s nárůstem za 244 tisíc, Hudečkův půvabný portrét děvčátka v zahradě, Letní den z let 1894–97, vystoupal z 488 na 671 tisíc korun. Od tohoto díla se ovšem čekalo více, odhadní cena byla stanovena v rozmezí 976 tisíc až 1,34 milionu. Jediným vydraženým zástupcem staršího umění se stala miniatura Krajina s rybářem Norberta Grunda, která získala nového majitele za vyvolávací cenu 232 tisíc korun.

Aukce byla z velké části obsazena poválečným uměním. Portrét výtvarnice Daisy Mrázkové od Adrieny Šimotové, který jsme představovali v březnovém čísle v rubrice Na trhu, byl prodán za vyvolávací cenu 561 tisíc korun. Úspěchem je cena 366 tisíc za temperou malovaný obraz Labyrint porušuje klid, dílo Vladimíra Fuky z roku 1963, nebo 116 tisíc korun za drobný olej Ludmily Jiřincové Jezírko u Zahrádek z 50. let, o nějž spolu bojovali zájemci v sále a na telefonu. Konečná cena je bezmála trojnásobkem minimálního podání. Podobně výrazný nárůst zaznamenal i bronz Jana Baucha Penelopé z konce 50. let, který za 91 tisíc korun získal dražitel na telefonu. Nevydražen zůstal nejdražší obraz v této kategorii, olej Václava Boštíka Vrásnění z roku 1969, nabízený za 3,48 milionu korun.

Z prací na papíře se nejdráže, za 122 tisíc korun, prodala litografie Františka Kupky Blázni z roku 1899. I když odešla za minimální podání, jedná se o jednu z nejvyšších cen za jednotlivou Kupkovu grafiku. Úspěch měl také barevný dřevořez Vojtěcha Preissiga Dívka, který vystoupal z 30 na 44 tisíc korun.

Antonín Hudeček: Letní den 1894–97, olej na plátně, 76,5 x 81 cm, cena: 671 000 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024